28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ବିବାହ ପାଇଁ ୨୦୦ ଜଣ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ୫୦ ଜଣ: ଓଡ଼ିଶା ସରକାର |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ବଢୁଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସର୍ବସାଧାରଣ ମଣ୍ଡଳୀ ଉପରେ ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଥିବାରୁ ବିବାହ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏବଂ ୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର / ଶେଷ ରୀତି ସମାବେଶରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ପୂର୍ବରୁ ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ବିବାହରେ ଯୋଗଦେବା ସହିତ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଶେଷ ରୀତି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା | ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ପି.କେ ଜେନାଙ୍କ ଦ୍ଵାରରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ହଲ୍ କ୍ଷମତାର ଉପସ୍ଥାନ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ପିସି ହେବ।

ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିୟମର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ନୂତନ ଛାତ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ବଜାୟ ରଖିବା, ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ହାତ ଧୋଇବା କିମ୍ବା ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିବାହ କିମ୍ବା ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରର ଆୟୋଜକ ଏଣ୍ଟ୍ରି ପଏଣ୍ଟରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ ଏବଂ ଅତିଥି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରରା ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ଏହା ସହିତ ଆସିନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ହୋଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ଗାଇଡଲାଇନର କଡା କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ସଂଗ୍ରହକାରୀ ତଥା ଏସପି, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ତଥା ପୋଲିସ କମିଶନର ଭୁବନେଶ୍ବର-କଟକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ, ୨୦୦୫ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ। ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିୟମ | ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା | ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ, ଉପସ୍ଥାନ ହଲ୍ କ୍ଷମତାର ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ହେବ | ହୋଷ୍ଟ୍ ଅଫ୍ ଫଙ୍କସନ୍ ଏଣ୍ଟ୍ରି ପଏଣ୍ଟରେ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବ | ଇଭେଣ୍ଟରେ ଅତିଥିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣର ସମଗ୍ର ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article