28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ଲଷ୍ଟର ସହିତ, ଓଡ଼ିଶା ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପାଇଁ ବନ୍ଧନୀ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: କୋଭିଡ -୧୯ ର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କ୍ଲଷ୍ଟର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଜାଭିୟର୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ୪୫ ଜଣ ଛାତ୍ର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶା ୧୪୬ ଟି ମାମଲାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନର ସ୍ପାଇକ୍ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା। – ପୂର୍ବ ଦିନଠାରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଜମ୍ପ, ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୨୨ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ | ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୦୨୦ ରେ ରାଜଧାନୀରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ରେ ଥିବା କ୍ଲଷ୍ଟର ରାଜ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଟେ | ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ବିଏମସିର ଏକ ଟିମ୍ ପ୍ରିମିୟର ବି-ସ୍କୁଲକୁ ଯାଇ ସମଗ୍ର କ୍ୟାମ୍ପସକୁ ପରିମଳ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସରକୁ ସିଲ୍ କରିଥିଲେ। ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ନମୁନା ମଧ୍ୟ ଅଙ୍କାଯାଇଥିଲା।

“ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମସ୍ତ ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା କୋଠରୀରେ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ପ୍ରେମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି। ଭ୍ରମଣ ଇତିହାସର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ରେ ଅଧିକାଂଶ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା କଟକସ୍ଥିତ ଘରୋଇ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ ସମେତ ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (ଏସଆରସି) ପି.କେ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଟ୍ରାକିଂକୁ ଜୋରଦାର କରିବା ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି। ବ୍ୟତୀତ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ଜଣେ ସେବକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ତିନିଜଣ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ସହରର ସକ୍ରିୟ କେସ୍ ଫିଗରକୁ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ କରିଦେଲା |

ପରିସ୍ଥିତିକୁ ‘ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ’ ବୋଲି କହି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ବିଏମସି) ଶେଷରେ ନିଦରୁ ଉଠିଲା ପରି ଲାଗୁଥିଲା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦର, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ତଥା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର ହଷ୍ଟେଲରେ ମନଇଚ୍ଛା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ରୁ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଅଙ୍କରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେଉଥିବାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ପରିସ୍ଥିତି ଉଦ୍ବେଗଜନକ ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦର, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ତଥା ହଷ୍ଟେଲରେ ମନଇଚ୍ଛା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। ରାଜ୍ୟରେ ମାମଲା ବଞ୍ଚିବା ସହ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଫେରିଛି ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ରୁ ୩୧ ମଧ୍ୟରେ ରାତି ୯ ଟାରୁ ୬ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣିଥରେ ମୁଣ୍ଡ ବଞ୍ଚାଇ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାୟ ୨୫,୩୧୫ କୋଭିଡ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୦.୫୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାମଲା ବ୍ୟତୀତ କଟକରୁ ୨୫ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ କଟକ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ଅଧୀନରେ ୧୯ ଟି ମାମଲା ରହିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article