30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 25, 2021

୩ ୟୁକେ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍, ୧ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ କେସ୍ ଦେଖିଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ବୁଧବାର ଦିନ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସ (ଆଇଏଲ୍ଏସ୍) ଦ୍ୱାରା ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଜୀବାଣୁଙ୍କ ବ୍ରିଟେନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆବିଷ୍କାର ବିଷୟରେ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ (ଏନସିଡିସି) ଦ୍ଵାରା ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କିଛି ଆଣିଛି। “ଡିସେମ୍ବରରେ ବ୍ରିଟେନର ତିନିଜଣ ରିଟର୍ନ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ପୁଣେରେ ଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ପାଇଁ ନମୁନା ପଠାଯାଇଥିଲା ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ କୋବିଡ-୧୯ ର ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରକାର ବହନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ କାହାକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ୟାରିଦା କହିଛନ୍ତି।

ସେହିଭଳି, ଡିସେମ୍ବରରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ରୋଗୀର ନମୁନାରେ ଏକ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହୋଇ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର, ଜାନୁଆରୀ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀରେ ୨୨୦ ଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇସାରିଛି। ଡିସେମ୍ବରରେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନମୁନାରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଭଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କାହାକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ୟାରିଦା କହିଛନ୍ତି। ଆଇଏଲ୍ଏସ୍ ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୧୦ ଟି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସ (ଆଇଏଲ୍ଏସ୍), ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜେନୋମିକ୍ ସର୍ଭେ କରିଥିଲେ ଯାହା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନର ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହେବାପରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article