28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ଭୟଭୀତ ନୁହେଁ ସତର୍କତା ଅବ ଲମ୍ୱନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପରାମର୍ଶ

Must read

ଯାଜପୁର,୧୭ା୩(ନି.ପ୍ର):ଭୟଭୀତ ନୁହେଁ ବରଂ ସଚେତନ ଓ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ୱନ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଳ୍ାବାସୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଚ୍ଥନ୍ତି ଭାରପ୍ରା ପ୍ତ ଜିଲ୍ଳ୍ାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ନାୟକ । ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲ୍ଳ୍ାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଭାରପ୍ରା ପ୍ତ ଜିଲ୍ଳ୍ାପାଳ ଶ୍ରୀ ନାୟକ ସମସ୍ତଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ଅତୀତରେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମକୁ ସପଂଳ କରିଚ୍ଥି । ତେଣୁ ପୁନଶ୍ଚ ଆମର ସାମୁହିକ ଉଦ୍ୟମକୁ ସାକାର କରିବା ବୋଲି ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜିଲ୍ଳ୍ାରେ ଆଜି ଠାରୁ ୧୪୪ ଧାର ଜାରି କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେବା ସହ ସମସ୍ତ ଉସôବ, ମହୋସôବ, ସଭା ସମିତିକୁ ବାରଣ କରାଗଲା ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଚଳିତ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବାରୁଣୀ ମେଳା ଓ ଜିଲ୍ଳାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନର ମେଳା ମହୋସôବ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ହିତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଚ୍ଥି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନାକୁ ଏକ ମହାମାରୀର ଆଖ୍ୟା ଦେଇଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଚ୍ଥନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି ହେବା ସହ ସମସ୍ତ ବି.ଡି.ଓ. ଓ ପୈାର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଏହାର ମାଇକ ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦିଆଯାଇଚ୍ଥି , ଯାହାଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଏହି ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ । ଜିଲ୍ଳ୍ାର ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ଭିଡ ନ କରିବାକୁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦିଆଯାଇଚ୍ଥି । ବିଭିନ୍ନ ମଲ, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ, ହୋଟେଲ ଇତ୍ୟାଦି ମାନଙ୍କରେ ଗହଳି, ବିବାହ, ବ୍ରତ ଇତ୍ୟାଦି ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଚ୍ଥି । ଯେ ହେତୁ ୧୪୪ ଧାରାର ନିୟମ ଅନୁସାରେ ୫ ଜଣରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ, ସେଥିପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ନଥିଲେ ଭିଡ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ନାୟକ ଅନୁରୋଧ କରିଚ୍ଥନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସାନିଟାଇଜର କଳାବଜାର ଯେପରି ନ ହୁଏ ଓ ଲୋକ ସଠିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଏଗୁଡିକୁ ପାଇପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଧରପଗଡ କରିବାକୁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦିଆଯାଇଚ୍ଥି । ଯେ ହେତୁ କରୋନା ଅଧିକ ଗହଳି ହେଲେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ ସେଥିପାଇଁ ଗହଳିକୁ ବର୍ଜନ କରିବା, ଚ୍ଥେପ, ଖଙ୍କାର ଏଣେ ତେଣେ ନ ପଂଙ୍ଗିବା, ପାନ ଚ୍ଥେପ ଇତସ୍ତତଃ ନ ପିଂଙ୍ଗିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଚ୍ଥି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର,ପଂଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳ. ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କଲ ସେଣ୍ଟର କରାଯାଇଚ୍ଥି । ସମସ୍ତ ସଚେତନତା ବାର୍ତା ଏହିଠାରୁ ମିଳିପାରିବ । ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି, ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଓ ଆଶା କର୍ମୀ ମାନେ ସହଯୋଗ କରିବେ । ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚ୍ଥୁଟି ବାତିଲ କରାଯିବା ସହ ବ୍ଳକ, ଜିଲ୍ଳ୍ା ସ୍ତର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗ, ଲାଇନ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମରେ କରୋନା ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଚ୍ଥନ୍ତି । ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଚରଣ ସିଂ ମୀନା ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇ କୈାଣସି ଗୁଜବ ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଚାର ନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଲୋକମାନେ ସଚେତନ ହେବା ସହ ଆବଶ୍ୟକ ନ ଥିଲେ ଗହଳିକୁ ନ ଆସିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଉପଜିଲ୍ଳ୍ାପାଳ ତଥା ବିରଜା ମନ୍ଦିରର ଟ୍ରଷ୍ଟି ନାରାୟଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଧଳ ବିରଜା ମନ୍ଦିରକୁ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଗାଡି ଗୁଡିକୁ ତନଖି କରାଯାଇ ସହର ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ ନ କରାଇ ପେଂରାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେବା ସହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନେ ମା’ ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସି ଅଯଥା ଭିଡ ବା ମନ୍ଦିରରେ ଅଧିକ ସମୟ ନ ରହିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଚ୍ଥନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଳ୍ାପାଳ ମିହିର ପ୍ରସାଦ ମହାନ୍ତି, , ପୂର୍ବତନ ପୈାରଧ୍ୟକ୍ଷ ଭବ ପ୍ରସାଦ ଦାସ, ପୂର୍ବତନ କାଊନ୍ସିଲର ସନ୍ତୋଷ ମଲ୍ଳିକ, ପୈାର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଅଜୟ ମହାନ୍ତି, ଓ.ଏସ୍.ଡି. ସୁଦର୍ଶନ ମିଶ୍ର, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article