28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ହାଇ ଡ୍ରାମା ପରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସହମତ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସରେ ଓଡିଶା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇ ନ ଥିବା ଦର୍ଶନର ସାକ୍ଷୀ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବିରୋଧୀଦଳର ଚାପ ପ୍ରଣାମ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ବାସଭବନ ନବୀନ ନିୱାସଙ୍କ ସୀମା ଛାଡି କ୍ରୟରେ ବିବାଦୀୟ ଅସନ୍ତୋଷ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ବିଧାୟକମାନେ ‘ନିଖୋଜ’ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପ୍ରଜୋଳିତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତଳେ ୩ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଚାଲିବା ପରେ ନବୀନ ନିୱାସଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରେ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ। ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ସମ୍ବୋଧନ ଯିଏ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ଅଂଶ ଥିଲେ, ନବୀନ ନିୱାସଙ୍କ ଭିତରୁ ବାହାରି କହିଥିଲେ, “ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶ୍ଵସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବାଚସ୍ପତି ସମସ୍ତ ଆଲୋଚନା କରିବେ। (ଧାନ କ୍ରୟ) ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଟାଇ ମିଟିଂ | ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଧାନ ମାଣ୍ଡିଆରୁ ଉଠାଯିବ। ”ତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ଲେଖା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀ ବିରୋଧର ଫଳାଫଳ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ରାଜନୈତିକ ଘଟଣାରେ କୌଣସି ଇତିହାସ ନୁହେଁ। ରାଜ୍ୟର ସଂସ୍କୃତି “ଆମେ ଖୁସି ଯେ ଆମେ ଶେଷରେ କୁ ପାଇଲୁ।

ଗତ ୨୧ ବର୍ଷର ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ବାହାରକୁ ଆସି ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଡାକିଲେ ବୋଲି ସେଠୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ବିଧାନସଭାରେ ‘ଅନୁପସ୍ଥିତି’ ପାଇଁ ଟ୍ରାକିଂ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ରାସ୍ତାରେ ଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଧାନ କ୍ରୟ ଏବଂ ମାଣ୍ଡି ପରିଚାଳନା ଉପରେ ପାଣ୍ଡେମୋନିୟମ ପରେ ଗୁରୁବାର କ୍ରମାଗତ ଷଷ୍ଠ ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ଥଗିତ ରହିଥିଲା। ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ | ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକମାନେ ରାଜ୍ୟସଭା ଠାରୁ ନବୀନ ନିଭାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାନର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ସହ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି, ଶାସକ ବିଜେଡିର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଧାୟକ ବିରୋଧୀଦଳର ମୋର୍ଚ୍ଚା ପଛରେ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖ କହିଛନ୍ତି, “ବିଜେପି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ସିଏମ୍ଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଆଲୋଚନାକୁ ଅତି ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଧାରଣ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article