28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ସାଂସଦ ଆପରାଜିତା ଭୁବନେଶ୍ଵରର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୦ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି, ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ / ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶାର ରାଜଧାନୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଆପରାଜିତା ସାରଙ୍ଗୀ ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୦ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ ନାଗରିକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଗୃହିତ ସୂଚନା।କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମିଳିତ ଅନୁବାଦ) ଅଧୀନରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହର କ୍ଲଷ୍ଟର ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ୯ ଟି ସହର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ଚୟନ କରନ୍ତୁ | ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍ (ଆଇଏଲ୍ଏସ୍) ଅଧୀନରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଇଁ ଏକ ସେଣ୍ଟର ଅଫ୍ ଏକ୍ସଲେନ୍ସ ସେଟଅପ୍ -ଏନ ଏଚ-୫ ରୁ NH-୨୨୩ କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ନୂତନ ଜଗନ୍ନାଥ ରୋଡରେ ଥିବା ନିରାକରାପୁର (ଖୋର୍ଧା) କ୍ରସିଂରେ ଏକ ଫ୍ଲାଏ ଓଭର ନିର୍ମାଣ | ଏ ବାବଦରେ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ରେଳବାଇ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଏକାମ୍ରା ବିଧାନସଭା ବିଭାଗରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ହଲକୁ ସାଟେଲାଇଟ୍ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଥିବାରୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଚାହିଦା ହୋଇଆସୁଛି। -ମିନିଷ୍ଟର ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ, ନିତିନ ଗାଡକରୀ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ଦୁଇଟି ଯାନ ଅଣ୍ଡରପାସ୍ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ବର୍ଗ ଏବଂ ମାଲିପଡା ବର୍ଗ ମଧ୍ୟରେ NH-୧୬ ଉପରେ ନିଜାଗଡା ତାପଙ୍ଗ ବର୍ଗ | -ପାଲାଟୋଟାପଡା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ପାଲା ଛକରେ ଅଣ୍ଡରପାସ୍ କିମ୍ବା ଫୁଟ୍ ଓଭର ବ୍ରିଜ୍ | -ମିନିଷ୍ଟର ଶ୍ରମ ଏବଂ ରୋଜଗାର, ସାନ୍ତୋଷ ଗାଙ୍ଗୱାର ଆନ୍ଧ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରସାଦରେ ୧୫୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଓଡିଶା ଇପିଏଫ୍ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ସଂଘ, ସମସ୍ତ ଓଡିଶା ବ୍ୟାଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌, ପୂର୍ବତନ ସେବାୟତଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସାଂସଦ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article