29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଅଶୋକା ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟର ଇସ୍ତଫା ଉପରେ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଶୋକା ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟର ଦୁଇ ପ୍ରଫେସର ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଆଜି ଦେଶରେ “ଏକାଡେମିକ୍ ସ୍ଵାଧୀନତା” ବିଷୟରେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପଚାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ “ଗୋଟିଏ ଚିନ୍ତାଧାରାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ” ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି “ବିଜେପି ଚିନ୍ତା” ଭାରତକୁ ଧ୍ଵସ କରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ସ୍ଵାଧୀନତା ରେ ପରିଣତ କରିବ।

ସେ ଟ୍ଵିଟରରେ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦୁଇ ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଅଶୋକା ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଏହି ଦେଶରେ ଏକାଡେମିକ୍ ସ୍ଵାଧୀନତା ବିଷୟରେ କ’ଣ କୁହାଯାଏ? ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତର ଲୋକମାନେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଚିନ୍ତାଧାରା ଲଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିବାକୁ ପଡିବ। ‘ବିଜେପି ଚିନ୍ତାଧାରା’ କିମ୍ବା ‘ମୋଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରା’ ଦେଶକୁ ଧ୍ଵସ କରିବ ଏବଂ ଭାରତକୁ ଏକ ସ୍ଵାଧୀନତା ରେ ପରିଣତ କରିବ।

ଅଧ୍ୟାପକ, ଛାତ୍ର ଏବଂ ସୋନିପାଟର ଅଶୋକା ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟର ଆଲୁମିନି ପ୍ରଫେସର ଭାବରେ ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ପ୍ରତାପ ଭାନୁ ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ନେଇ ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଜଣେ ସାଧାରଣ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ତଥା ସରକାରଙ୍କ ସମାଲୋଚକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଫଳାଫଳ ବୋଲି ମନେହୁଏ। କୁଳପତି (ଭିସି) ଏବଂ ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀ ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅପସାରଣ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article