29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ଯୁଦ୍ଧର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହାୟତା ହେଉଛି ସର୍ବଶେଷ ଶିକାର |

Must read

ୟେମେନ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ବିକାଶ ସହାୟତା କାଟ ନକରିବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି। ବୋଧହୁଏ ୧୬ ନିୟୁତ ୟେମେନର ଚିନ୍ତାଧାରା ଯିଏ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭୋକିଲା ରହିବ, ଯେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ନିର୍ମିତ ବୋମା ଭୟରେ ବଞ୍ଚିପାରେ, ତାଙ୍କୁ ରାତିରେ ଓଲଟପାଲଟ କରିପାରେ? ବୋଧହୁଏ ସେ ସିରିଆର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲୁହକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରେ | ଦଶ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ଲୋକମାନେ ଯୁଦ୍ଧ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଜନସନଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁଇ-ତୃତୀୟାଂଶ ସହାୟତା କାଟିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। କିମ୍ବା ବୋଧହୁଏ ସେ ଲିବିୟା ଉପରେ ଦୋଷ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି? ଦଶ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡେଭିଡ କାମେରନ୍ ଦେଶ ଉପରେ ବୋମା ପକାଇବା ପାଇଁ ୩୨୦ ମିଟର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଗୃହଯୁଦ୍ଧରେ ଗନ୍ଧ କରୁଛି ଏବଂ ଜନସନ ଏହାର ସହାୟତାକୁ ୬୩% ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ସୋମାଲିଆ, ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ କଙ୍ଗୋ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ୬୦% ରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ଦେଖିବେ, ଯେହେତୁ ମହାମାରୀ ପରେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ବୋଧହୁଏ ଜନ୍ସନ୍ ବ୍ରିଟେନ ବାହାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବା ତାଙ୍କର କାମ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ |

କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନର ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ୧୨୦ ମିଟର ବିଷୟରେ, ଯାହା ଚାରି ମାସର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ସହିତ ଟାଣି ହେବ? ବୋଧହୁଏ ସେ କୋବିଡ-୧୯ ପରି ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିପାରନ୍ତି | କିମ୍ବା ବୋଧହୁଏ, ଯେହେତୁ ସେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସ୍ କ୍ଷମତାର ବିସ୍ତାର ମାଧ୍ୟମରେ ଆଗକୁ ବ, ଼ୁଛନ୍ତି, ସେ ହୁଏତ ଜାତୀୟ ଅପରାଧ ଏଜେନ୍ସିର ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବାର ଅପ୍ଟିକ୍ସ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିପାରନ୍ତି? ମେଗା ଧନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରୁଥିବା ସେମାନଙ୍କ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ସମୟରେ ଦଙ୍ଗା ପୋଲିସ୍ କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଠିକ୍ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କ of ଣସି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଭାବିଥିବେ ଯେ ସେ ହୁଏତ ନିଜ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ପମ୍ପୋସିଟିରେ ଅତି କମରେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତୁ | ଆଧୁନିକ ଦୁନିଆରେ ନରମ ଶକ୍ତି ହେଉଛି ପ୍ରକୃତ ଶକ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରଦୀପ ପୋଷ୍ଟରେ ଋଷର ପତାକା ପାଇବେ;

ତାଙ୍କର ଆତ୍ମାର ଉଦାରତା କାରଣରୁ ପୁଟିନ ରାସ୍ତା ପକ୍କା କରିବାକୁ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ମୁଁ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ବିଶ୍ଵକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ମୁଁ ବିଶେଷ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ | ସହାୟତା ବଜେଟ୍ କାଟିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଭଲ କାରଣ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଜନସନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଆଗକୁ ବଞ୍ଚିବାର ଏକ ଉତ୍ତମ କାରଣ ଅଛି ବୋଲି ମନେହୁଏ | ଏହା କରିବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ | ଗତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଏକ ୟୁଗୋଭ୍ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ 66% ବ୍ରିଟିଶ ଲୋକ ବିଦେଶୀ ସହାୟତା କାଟିବାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି, ମାତ୍ର ୧୮% ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। କେବଳ% ୦% ଟୋରୀ ଭୋଟର ଭାବିଥିଲେ ଯେ ସାହାଯ୍ୟ କାଟିବା ଭୁଲ ଅଟେ। ସହାୟତା ସର୍ବଦା ଏତେ ଜନପ୍ରିୟ ନୁହେଁ | ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୮ ରେ, ୪୯% ଲୋକ ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସପକ୍ଷରେ ଥିଲେ – ଯଦିଓ ଜନସାଧାରଣ ବ୍ରିଟେନର ସହାୟତା ବଜେଟକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମତରେ ଏପରି କଠୋର ପରିବର୍ତ୍ତନ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ବାହାରି ନାହିଁ।

ଯେତେବେଳେ ୨୦୦୫ ରେ ବ୍ରିଟେନ ଜି-୮ ଆୟୋଜନ କଲା, ସେତେବେଳେ ଶହ ଶହ ହଜାର ଲୋକ ଏଡିନବର୍ଗ ଦେଇ ଯାଇ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ‘ଅଧିକ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ସହାୟତା’ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ସହିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ‘ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଇତିହାସ’ ସିଡି ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଚାରକମାନେ ସଂଗଠିତ ହୋଇଥିଲେ, ଜନମତକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ ଏବଂ ବହୁ ଜାତୀୟତାବାଦୀ କାଗଜପତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଗତ ନଭେମ୍ବରରେ, ଟାବ୍ଲଏଡର ସ୍ତମ୍ଭକାର ରୋଡ୍ ଲିଡଲ୍ ସେମାନଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ଲାଇନକୁ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିଥିଲେ: “ଗତ ବର୍ଷ ଆମେ ବିଦେଶର ସହାୟତା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ £ ୧୫.୨ ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲୁ | ସେହି ଅର୍ଥର ଏକ ଭୟଙ୍କର ଅଂଶ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଅତ୍ୟାଚାରକାରୀଙ୍କ ସ୍ୱିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଗଲା | ଭୟଙ୍କର। ” ସେ ଏହି ଦାବି ପାଇଁ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ୨୦୦୫ ପରଠାରୁ, ବୃହତ ବିଶ୍ଵ ବିକାଶ ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ଵ ର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକକ ପ୍ରମୁଖ ସଂଗଠନର ଆୟୋଜନ କରିନାହାଁନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରାୟ କୌଣସି ବ୍ୟାପକ ଜନସାଧାରଣ ସଂଗଠିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ହୋଷ୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜି-୭ ଅଟେ, ୨୦୧୩ ରେ, ବଡ ଦାନ ମା ଏତେ ସୁପ୍ରିମୋ ଥିଲେ, ସେମାନେ କ୍ୟାମେରନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଜ ଅଭିଯାନର ଯୋଜନାରେ ଜଡିତ କରିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଏକ ‘ସୁବର୍ଣ୍ଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତ’ ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା ​​| କାହାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁନାହିଁ, ଏହା ଠିକ୍ ଭାବରେ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ: ବିଶ୍ଵ ର ପୁଞ୍ଜିବାଦ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ବିରୋଧରେ ଲଢିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଗମ୍ଭୀର ସଂଗଠିତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଏହି ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ପୃଷ୍ଠପୋଷକତା ନକରି, ଏକ ପ୍ରକାର କର୍ପୋରେଟ୍ ପ୍ରଭାବର ଏକ ପ୍ରକାର କାର୍ଗୋ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ | ଏବଂ ତୃଣମୂଳ ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତି ବିନା, ସେମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଗାଳିଗୁଲଜକୁ ଠିଆ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦ୍ୱିଧା କରିଛନ୍ତି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଯେହେତୁ ସେମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଟଙ୍କା ନିଆଯାଉଛି, ସେମାନେ କହିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରୁଛନ୍ତି | ଯଦିଓ, ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନେ ଭୋଜନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ନାହିଁ | ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ପାଇଁ, ସହାୟତା କାଟ ଏକ ବ୍ୟାପକ କାହାଣୀରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ସେ ଦେଶକୁ କହିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ: ଏକ ଅର୍ଥ ଯେ ସେ କିଛି ‘ମହାନଗର ଉଦାରବାଦୀ ଅଭିଜିତ’ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗାଳି ଦେଉଛନ୍ତି, ଯେ ସେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଅଛନ୍ତି | ଦୂର ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ଏକ ୱେବ୍ ବିପକ୍ଷରେ | ‘ତୁମର’ ପାର୍ଶ୍ୱ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ତୁମେ ‘ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ’ | ଏବଂ ଏହା ଏକ କାହାଣୀ ଯାହା ଅନେକଙ୍କ ସହିତ ପୁନ ପ୍ରତିରୂପିତ | ୨୦୧୭ ରେ, ମୁଁ ଦି ଗାର୍ଡିଆନ୍ ରେ ଇଂରାଜୀ ମିଡଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଲୋକଙ୍କୁ ଦାନ ବିଷୟରେ ସାକ୍ଷାତକାର କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ବିଷୟରେ ଲେଖିଥିଲି | ଅବଶ୍ୟ, ଦୃଷ୍ଟିକୋଣଗୁଡିକ ଜାତି ଏବଂ ଜାତୀୟତାରେ ଖୋଦିତ ଲେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଫିଲ୍ଟର୍ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | କିନ୍ତୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହାୟତା ପାଇଁ ମୁଁ ଶୁଣିଥିବା ଅନେକ ଆପତ୍ତି, ସାହାଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article