28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

୧୪୮ ନାମର ବଙ୍ଗଳା ବିଜେପି ତାଲିକାରେ ମୁକୁଲ, ରାହୁଲ ସିହ୍ନା, ଦଳର ସାଂସଦ ।

Must read

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ଚାରି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦଳ ଦ୍ଵରା ନାମିତ ୧୪୮ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ମୁକୁଲ ରୟ ଏବଂ ରାହୁଲ ସିହ୍ନା ଥିଲେ। ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଟିଏମସି ଟର୍ନକୋଟ୍ ଟିକେଟ୍ ପାଇବା ସହିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। କେତେକ ପାର୍ଟି ଅଫିସ୍ ଧାରକ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ମାଲଦା, ଜାଲପାଇଗୁରୀ, ଉତ୍ତର ୨୪-ପରଗାନା ଏବଂ ପାଶିମ ବର୍ଦ୍ଧମାନ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି। ପାର୍ଟି କର୍ମୀମାନେ ପାଣ୍ଡବଶ୍ୱର, ଜଗଦଲ, ଦୁର୍ଗାପୁର ପୁରବା, ଜଲପାଇଗୁରୀ ଏବଂ ହରିଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଆସାନସୋଲ ପାଇଁ ବିଜେପି ନେତା ତଥା ଦଳର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ସୌରଭ ସିକଦାର ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମନା କରିବା ପରେ ସମସ୍ତ ପାର୍ଟି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱକୁ ପୁରୁଣା ସମୟକୁ ଅପମାନିତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗଳାରେ ଟିଏମସିର ପୂର୍ବତନ ନେତା ମିହିର ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହ ବିରୋଧ ଓ ସଡ଼କ ଅବରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ମୁକୁଲ ରୟ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ପୂର୍ବତନ ଟିଏମସି ନେତା ଟିଏମସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ଅଭିନେତା କୁଶାନୀ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ନାଡିଆ ଜିଲ୍ଲାର କୃଷ୍ଣନଗର ଉତ୍ତର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଫିଲ୍ଡ କରାଯାଇଛି। ରୟ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୧ ଟିଏମ୍ସି ଟିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ହାରି ଯାଇଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିବା କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସଫଳତାର ସ୍ୱାଦ ଚାଖିନଥିବା ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ରାହୁଲ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରିଓ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହାବ୍ରା ଫିଲ୍ଡରୁ ପଠାଯାଇଛି। ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ସାଂସଦ ପାଇଁ ଦଳର ସାଂସଦ ଜଗନ୍ନାଥ ସାର୍କଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ନାମରେ ରାଜରାଜ-ଗୋପାଳପୁରର ପୂର୍ବତନ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ସମିକ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ, ଟିଏମସି ହେଭିୱେଟ୍ ମଦନ ମିତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାମାରହାଟୀରୁ ରାଜ୍ୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୁ ବାନାର୍ଜୀ, ଟିଏମସି ଟର୍ନକୋଟ୍ ସାବ୍ୟାସାଚି ଦତ୍ତା (ବିଧ୍ନନଗର), ଶିଳ୍ପଭଦ୍ରା ଦତ୍ତ, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ତିୱାରୀ, ସୁନୀଲ ସିଂ , ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିହିର ଗୋସ୍ଵାମୀ |

ନିକଟରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବଙ୍ଗୀୟ ଅଭିନେତା ରୁଦ୍ରାନିଲ ଘୋଷଙ୍କୁ ଗତକାଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଜିତିଥିବା କୋଲକାତାର ଭବାନୀପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଫିଲ୍ଡିଂ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ମହିଲା ମୋର୍ଚା ସଭାପତି ତଥା ଫ୍ୟାଶନ ଡିଜାଇନର୍ ଅଗ୍ନିମିତ୍ର ପାଲ (ଆସାନସୋଲ ଡାକସିନ୍), ଅଭିନେତା ପାର୍ନୋ ମିତ୍ର, ବଙ୍ଗୀୟ ଲୋକ ଗାୟକ ଅସୀମ ସାର୍କଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦଳ ବେହାଲା ପାଶିମରୁ ବଙ୍ଗୀୟ ଅଭିନେତା ଶ୍ରୀବନ୍ତୀ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କୁ ହେଭିୱେଟ୍ ଟିଏମସି ନେତା ତଥା ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପାର୍ଥ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିଛି। ପୂର୍ବତନ ଫୁଟବଲର୍ କଲ୍ୟାଣ ଚୁବେ କୋଲକାତାର ମାଣିକଟୋଲା ଠାରୁ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିଛନ୍ତି। ରାଜନୈତିକ ହିଂସା ଘଟଣାରେ ନିହତ ନେତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦଳ ଟିକେଟ ଦେଇଛି। ପୂର୍ବତନ ଟିଏମସି ବିଧାୟକ ଦେବେନ୍ଦ୍ରନାଥ ରୟଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଚଣ୍ଡିମା ରୟ ଯିଏକି ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଏକ ଚା ଷ୍ଟଲରୁ ଚାଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ତାଙ୍କୁ ହେମତାବାଦରୁ ଫିଲ୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିବା ମନୀଷ ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ପିତା ଚନ୍ଦ୍ରମାନି ଶୁକଲାଙ୍କୁ ଟିଏମସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବାରକପୁରରୁ ଫିଲ୍ଡିଂ କରାଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦଳ ଆଠଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯାହା ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବ। ଏଥିସହ ଏହାର ଜିଲ୍ଲା ୟୁନିଟ୍ ସଭାପତି ଗଙ୍ଗା ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ଲାହିରିଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଛାଡିବା ପରେ ଆଲିପୁରଦାରରୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଅଶୋକ ଲାହିରିଙ୍କୁ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ଦଳ ଲାହିରିଙ୍କୁ ସୁମନ କଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଛି। ମୋଟ ୨୯୪ ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୮୨ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଛାଡିଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୧ ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ପରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ଦଳର ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣାରେ ସ୍ଵର୍ଗତ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୋମନ ମିତ୍ରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶିଖ ମିତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କ ନାମ ପାଇ ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଚୋରିଙ୍ଗେରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି।

“ମୁଁ କଂଗ୍ରେସ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ ଆସିଛି ଏବଂ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ମୋ ପାଇଁ କଳ୍ପନାଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। ମୋତେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ପାଇଁ ସୁଭେନ୍ଦୁ ଆଦିକାରୀ ମୋ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ। ମୁଁ ମନା କରିଥିଲି। ମୋର ନାମ କାହିଁକି ବିଜେପି ତାଲିକାରେ ଅଛି ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଟିଏମସି ବିଧାୟକ ମଲା ସାହାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତରୁଣ ସାହା ବିଜେପି ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କ ନାମକୁ ନେଇ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। “ମୋ ପତ୍ନୀ ଟିଏମସି ସହିତ ବହୁତ ଅଛନ୍ତି। ମୁଁ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ନାହିଁ। ତେଣୁ ମୋର ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ ବୋଲି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ କାଶୀପୁର-ବେଲଗାଚିଆରୁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଆସିଥିବା ସାହା କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାହୁଲ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିନାହାଁନ୍ତି | ଦଳ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବ। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article