27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଏହାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଐତିହ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ଏବଂ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ |

Must read

ମୁମ୍ବାଇ: ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବଲିଉଡ ସୁପରଷ୍ଟାର ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ସହର ଭିତ୍ତିକ ଅଣ-ଲାଭ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିଲେଖାଗାରକୁ ପ୍ରିଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା, ଅଭିଲେଖାଗାର ତଥା ପୁନରୁଦ୍ଧାରକାରୀ ଶିବନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଦୁଙ୍ଗରପୁରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଫିଲ୍ମ ହେରିଟେଜ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଆଗରେ ରହିଛି। ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର ନୋଲାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛି ଏବଂ ବଚ୍ଚନ ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଭାରତର ଦ୍ରୁତ କ୍ଷୟପ୍ରାପ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଐତିହ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରେ ନିରନ୍ତର ଭାବରେ ଓକିଲାତି କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟର ଏହି ଅଳ୍ପ ଜଣାଶୁଣା ଦିଗ ପାଇଁ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ଅଣାଯିବ |୭୮ ବର୍ଷୀୟ ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଫିଲ୍ମ ଅଭିଲେଖାଗାର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ନୋଲାନ୍ ଏବଂ ସାଥୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ମାର୍ଟିନ ସ୍କୋର୍ସେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ, ଯାହାର ଅତୀତର ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାମାନେ ନିଜେ ଦୁଇଜଣ ଖ୍ୟାତନାମା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ଇଙ୍ଗମାର ବର୍ଗମାନ, ଆଗ୍ନେସ ଭର୍ଦା ଏବଂ ଜାନ-ଲୁକ-ଗୋଡାର୍ଡଙ୍କ ପରି ଆୟୁଟର୍ମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି |

ବଙ୍ଗର, ଡୁଙ୍ଗରପୁର କୁହନ୍ତି, ସିନେମାର ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ଅଭିଲେଖାଗାରରେ ସର୍ବଦା ଗଭୀର ଭାବରେ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ଷ୍ଟାର ଥରେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଥିଲେ ଯେ ସେ ସ୍ପେସିଆନ୍ ଦିଲୀପ କୁମାରଙ୍କ କିଛି ପୂର୍ବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିପାରିବେ ନାହିଁ କାରଣ “ସେମାନେ କେବଳ ହଜି ଯାଇଥିଲେ” ଭାରତରେ ୧୦ ଟି ପ୍ରମୁଖ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପ ଅଛି – ବଲିଉଡ ସମେତ ବିଶ୍ଵ ର ସର୍ବ ବୃହତ – ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କରେ | ପ୍ରାୟ ୩୬ ଟି ଭାଷାରେ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୨,୦୦୦ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର | କିନ୍ତୁ ଏହାର କେବଳ ଦୁଇଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିଲେଖାଗାର ଅଛି – ପଶ୍ଚିମ ସହର ପୁଣେରେ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଏବଂ ଡଙ୍ଗରପୁର ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅଣ-ଲାଭକାରୀ | ଡଙ୍ଗରପୁର କୁହନ୍ତି, ଆମର ସମୃଦ୍ଧ ତଥା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇତିହାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନୁପଯୁକ୍ତ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଦାଗ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ହେତୁ ଭାରତର ବହୁ ମହଲା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଐତିହ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି | ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଟକି ଆଲାମ ଆରା (୧୯୩୧) ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ମିତ ରଙ୍ଗ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କିସାନ କାନିଆ (୧୯୩୭) ଅବିସ୍ମରଣୀୟ | ନୂତନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ହୋଇନାହିଁ | ସାଇ ପାରଞ୍ଜପି (୧୯୭୭) ଏବଂ ଶ୍ୟାମ ବେନେଗାଲର ଭାରତ ଏକୋଜ (୧୯୮୮) ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମିତ ସ୍ୱାଧୀନତା ହିରୋଇନ୍ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାହଗଲଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀର ମୂଳ ଫୁଟେଜ୍ ଆଉ ନାହିଁ | ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଏସ୍ ରାଜାମ ମୌଲି ଦ୍ଵରା ନିର୍ମିତ ମାଗାଦେରା ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନକାରାତ୍ମକତା ମାତ୍ର ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଯେହେତୁ ଡଙ୍ଗରପୁର ଏହି ଦୁଖଦ କାହାଣୀ କହୁଛି, ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ୧,୧୩୮ ନୀରବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୨୯ ଟି ବଞ୍ଚିଛି | ୧୯୩୧ ରୁ ୧୯୫୦ ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ନିର୍ମିତ ୨,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ପ୍ରାୟ ୮୦% – ତାପରେ ବମ୍ବେ – ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | ଗତ ବର୍ଷ ଡୁଙ୍ଗରପୁର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଗୋଦାମରେ ୨୦୦ ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଖା ଭିତରେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ସେ କୁହନ୍ତି, “ସେମାନେ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ନେଗେଟିଭ୍ ଥିଲେ ଏବଂ କେହି ଜଣେ ସେମାନଙ୍କୁ ଫୋପାଡି ଦେଇଥଲେ। ସେ ସବୁ ନୁହେଁ। ସରକାରୀ ଅଡିଟରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିଲେଖାଗାର ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୩୧,୦୦୦ ରିଲ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହଜିଯାଇଛି କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ୨୦୦୩ ରେ, ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଅଭିଲେଖାଗାରରେ ନିଆଁରେ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି – ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ନୀରବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ୧୯୧୩ କ୍ଲାସିକ୍ ରାଜା ହରିଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଗତ କିଛି ରିଲର ମୂଳ ମୁଦ୍ରଣ ଥିଲା |

ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୌତମ ଘୋଷ କୁହନ୍ତି, “ତୁମକୁ ତୁମର ଅତୀତକୁ ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ତୁମର ଅତୀତକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ତୁମର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ପୁନ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।” ଡିଜିଟାଲ୍ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡିକ ସାଧାରଣତ ମୂଳ ନେଗେଟିଭ୍ ଭାବରେ ସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇ ରହିଥିଲା, ସେହି ନକରାତ୍ମକ ନକଲ ଏବଂ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ଯାହା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା ​​| ୨୦୧୪ ରେ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଫିଲ୍ମର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ଡୁଙ୍ଗରପୁର କୁହନ୍ତି, ଅନେକ ଫିଲ୍ମ ଲ୍ୟାବ ସେମାନଙ୍କ ଷ୍ଟକକୁ ଡିଜିଟାଇଜ୍ କରି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବହାର ନାହିଁ ବୋଲି ଭାବି ନକାରାତ୍ମକତାକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। “ମୂଳ କ୍ୟାମେରା ନେଗେଟିଭ୍ ଆଜି ଡିଜିଟାଲ୍ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ ରେଜୋଲୁସନ ଅଛି। ଯାହା ସେମାନେ ଜାଣି ନଥିଲେ।” ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ସଂରକ୍ଷଣବାଦୀମାନେ ମୁଖ୍ୟତ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ଉପରେ କାମ କରନ୍ତି | “ଏହା ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ। ସେଲୁଲଏଡ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଏହାର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଆମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂତନ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ପଡିବ”।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article