28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ବିଷୟରେ କାହାରି ସନ୍ଦେହ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ହର୍ଷ ଭରଦାନ କୁହନ୍ତି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଟିକା ଅପଚୟ ହେବାର ଖବର ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଗୁଳି ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। “କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ବିଷୟରେ କାହାରି ସନ୍ଦେହ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଟୀକାକରଣ ସଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ। ” ଟୀକାକରଣ ସନ୍ଦେହ ଦେଶରେ ଅପଚୟ ଘଟାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସାରା ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ବେଳେ ମଲ୍ଟି ଡୋଜ୍ ଭିଆଲରୁ ଟିକା ଆଙ୍କିବାରେ ଟୀକାକରଣକାରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ତାଲିମ ଏବଂ ସାଇଟଗୁଡିକରେ ବିସ୍ତୃତ ଯୋଜନା ଅଭାବରୁ ଟିକା ନଷ୍ଟ ହେବାର କାରଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୩୯,୭୨୬ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯାହା ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୮ ଟାରେ ଶେଷ ହୋଇ ଦେଶର ମୋଟ ୧.୧୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୨.୭୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଥିବାବେଳେ ୧.୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୫୪ ସମ୍ବାଦ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧.୫୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩.୩୯ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଭାରତର କୋଭିଡ ପୁନର୍ଗଠନର କେନ୍ଦ୍ରରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ୨୫,୮୩୩ ଟି ନୂତନ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଦୈନିକ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ ରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ସର୍ବାଧିକ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ୨୪,୮୮୬ ଥିଲା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୫୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହା ୧୨,୭୬୪ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ରେକର୍ଡ କରିଛି। ପଞ୍ଜାବରେ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ବିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ସାକ୍ଷୀ ରହିଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟର ନଅଟି ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାରେ ରାତି କର୍ଫ୍ୟୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ତାହା ପାଳନ ନକରନ୍ତି ତେବେ କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ। ଚୀନ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୂପାନି ବୁଧବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ତୀବ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ବ୍ୟାପକ ଟୀକାକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଜୁରାଟର କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାର ସଂଖ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଗୁଜୁରାଟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ପରେ ବୁଧବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ କମିଟି ବୈଠକ କରି କରୋନାଭାଇରସର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଟୀକାକରଣ ସମୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଦୈନିକ ଇନକ୍ୟୁଲେସନ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଦ୍ଵିଗୁଣିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ରୁପାନି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ୩,୧୪୬ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଅଛି ଏବଂ ୪,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମେଡିକାଲ୍ ଟିମ୍ ସହିତ ନଜର ରଖାଯାଉଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଡିଜିଏଫ୍ସି କୋଭିଡ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନିୟମିତତା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ନେଇ ଏକ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ପ୍ରଥମ ମାମଲାରେ। ମାଲିକାନା ଆଲାଇନ୍ସ ଏୟାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜାମ୍ମୁରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଚାରିଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ମନା କରିବାରୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିମାନ ସମୟରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏହି ନିୟମ ମାନିନଥିଲେ, ଅବତରଣ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଟୀକାକରଣ ବୟସ ସୀମାକୁ ଆରାମ କରିବାକୁ ଆହ୍ .ାନ ଦେଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ବୁଧବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ୪୫ ର, କିମ୍ବା ବିନା କୋମର୍ବିଡିଟି ସହିତ | କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି, “୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ଵରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା କିମ୍ବା ବିନା କୌଣସି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଥାକେର କହିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମାଜିକ ସମାବେଶ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି – ଇନଡୋର ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦ ଏବଂ ବାହ୍ୟ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ୨୦୦। ନଅ ଜିଲ୍ଲା ରାତି ୧୧ ଟାରୁ ସକାଳ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କୁ ପରିସ୍ଥିତିର ଆକଳନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।କୋବିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ବିବାହ ମହଲରେ କୋବିଡ ମନିଟର ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗକୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article