28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡିଶାରେ ଅଲିଭ୍ ରିଡଲେ କଇଁଛଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଛି .

Must read

ଅଲିଭ୍ ରିକେନ୍ଦ୍ରପ୍ରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ଥିବା ଅଲିଭ୍ ରିଡଲେ ସମୁଦ୍ର କଇଁଛଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବାରୁ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଲିଭ୍ ରିଡଲେସର ପ୍ରାୟ ୨୫୭୫ ଟି ଶବ ଗଣାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୯-୨୦ ବସା ଋତୁରେ ୬,୩୨୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବନ ବିଭାଗ ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରଜାତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବାରୁ କଇଁଛ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ଉତ୍ସାହଜନକ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରଜାତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦେବ ନଦୀ ମୁହାଣ ନିକଟରେ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଟ୍ରଲର ଦ୍ୱାରା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏକ କମିଟି ଦ୍ଵାର ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତି କରି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମତ୍ସ୍ୟ ଜାଲରେ ଶ୍ୱାସରୁଦ୍ଧ ହେବା କିମ୍ବା ଟ୍ରଲର ଚାଳକଙ୍କ ଦ୍ଵ।ରା ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ କଇଁଛଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ବସା ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଅଲିଭ୍ ରିଡଲେ କଇଁଛମାନେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷରେ ପରିଣତ ହୁଅନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଗହିରମାଥା ବେଳାଭୂମି ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରଜାତି ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ବସା ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପରିଚିତ ହୋଇଛି। ଏହି ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାରେ କଇଁଛ ହ୍ରାସ: ସରକାରୀ ଗହୀରମାଥା ବ୍ୟତୀତ କଇଁଛମାନେ ରୁଶିକୁଲ୍ୟା ଏବଂ ଦେବୀ ନଦୀ ମୁହାଣରେ ବସା ବାନ୍ଧନ୍ତି। ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ ୨୦୧୯ ଋତୁରେ ପ୍ରାୟ ୭.୩୦ଲକ୍ଷ ଅଲିଭ୍ ରିଡଲେ କଇଁଛ ବାର୍ଷିକ ବସା ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article