29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ବ୍ରିଟେନରେ ଜାତିଭେଦ ପାଇଁ ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ଜଣେ ଭାରତୀୟ ସାଂସଦଙ୍କ ଅବିଶ୍ବାସନୀୟ ବିଡ଼ମ୍ବନା

Must read

ବ୍ରିଟେନ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ରେ, ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଜିରୋ ଘଣ୍ଟା ସମୟରେ, ଓଡିଶାର ବିଜେପି ସଦସ୍ୟ ଅଶ୍ଵିନୀନୀ ବଐଷ୍ଣବ ବ୍ରିଟେନରେ ଜାତିଭେଦ ଏବଂ ଏହା ଭାରତୀୟ ଡ଼ିଆପୋରା ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା ସେ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଭାଷଣ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଙ୍କଠାରୁ ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଉତ୍ତର ଆଣିଥିଲା ​​| ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭାଷଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ। ପ୍ରକୃତରେ ଜୟଶଙ୍କର ତାଙ୍କ ସାଥୀ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେବା ପରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଚାଲିଗଲେ। ବଷ୍ଣବ ବ୍ରିଟିଶ ଜାତିଭେଦର ତିନୋଟି ଉଦାହରଣ ଦେଇଥିଲେ। ଗୋଟିଏ, ରଶ୍ମୀ ସାମନ୍ତଙ୍କ ଦୁଖଦ ମାମଲା | ଦୁଇ, ମେଘନ୍ ଏବଂ ହ୍ୟାରିଙ୍କ ପ୍ରକାଶ, ସେମାନଙ୍କର ଅପ୍ରା ୱିନଫ୍ରେ ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ରୟାଲ ପରିବାରରେ ଜାତିପ୍ରଥା ମନୋଭାବ ବିଷୟରେ | ତିନୋଟି, ଦେଶର କଳା ଏବଂ ଏସୀୟ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, କିମ୍ବା ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁହାର ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡର ପରିସଂଖ୍ୟାନ | ମୁଁ ମେଘନ୍ ମାର୍କଲେଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରେ ଯୋଗ କରିବି ନାହିଁ | ହଇଟ ଏବଂ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅସମାନତା ଗବେଷଣା ଏବଂ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଶ୍ଳେଷଣର ବିଷୟ ହୋଇଛି, ଏବଂ କୋଭିଡ ରୋଗ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁହାର ଉପରେ ର ରିପୋର୍ଟ କିନ୍ତୁ ସର୍ବଶେଷ ଅଟେ | ବ୍ରିଟେନ ଜାତିବାଦୀ ବୋଲି ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ବହୁଳ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ |

ମୁଁ ଅନ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଏହାକୁ ଫେରିପାରେ | ମୁଁ ଏହି ସ୍ତମ୍ଭରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ବର୍ତ୍ତମାନ କାହିଁକି? କାହିଁକି ବ୍ରିଟିଶ ଜାତିଭେଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାକୁ ବିଜେପି ସାଂସଦ କାହିଁକି ବାଛିଲେ? ଏବଂ ସାମନ୍ତଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରକୃତରେ ବ୍ରିଟେନର ଭାରତୀୟ ଡ଼ିଆପୋରାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ଜାତିଭେଦର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦାହରଣ ଥିଲା କି? ବିନ୍ଦୁଗୁଡ଼ିକରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଏହା ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଭା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଟାଇଟ-ଫର୍-ଟାଟ୍ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବୋଲି ବ୍ରିଟିଶ ସାଂସଦମାନେ ଭାରତ ବିଷୟରେ ଏକ ବିତର୍କରେ ଦେଇଥିବା ସମାଲୋଚିତ ମନ୍ତବ୍ୟର ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମୁଁ ସେଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା | ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ, ବ୍ରିଟେନର ହାଉସ ଅଫ୍ କମନ୍ସ୍ର ଇ-ପିଟିସନ୍ କମିଟି ପ୍ରାୟ ୧,୧୫।୦୦୦ ଦସ୍ତଖତ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏକ ଜନ ଆବେଦନକୁ ନେଇ ଏକ ବିତର୍କ କରିଥିଲା। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା କୃଷକ ବିରୋଧକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇ ଭାରତକୁ “ବିରୋଧକାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ପ୍ରେସ୍ ସ୍ଵାଧୀନତା” ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଆହ୍ .ାନ କରିଛନ୍ତି।

ବ୍ରିଟିଶ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହି ବିତର୍କକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲା। ଆପଣ ବିତର୍କକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦେଖିପାରିବେ, କିମ୍ବା ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ରିପସନ୍ ପଢିପାରିବେ, କିମ୍ବା ହାଉସ୍ ଅଫ୍ କମନ୍ସ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ସଂସଦୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସାରାଂଶକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିପାରିବେ | ସଂସଦୀୟ ବିତର୍କରେ ସେମାନଙ୍କର ଅବଦାନ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଅନେକ ସାଂସଦ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଥିଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ତନ୍ମନଜିତ ସିଂ େସି, ବିରେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା, ଷ୍ଟିଫେନ୍ କିନ୍ନକ୍ ଏବଂ ନାଜ୍ ଶାହା ପ୍ରମୁଖ ଥିଲେ। ସେମାନେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଘଟିଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ହିଂସାତ୍ମକ ତଥା କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ମାଧ୍ୟମରେ ବିରୋଧକୁ ଦମନ କରାଯାଇଥିଲା, ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ମାଡ ମାରିଥିଲେ ଏବଂ ଜଳ ଏବଂ ପରିମଳ ପରି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ତଥା ମୌଳିକ ସେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବିକ୍ଷୋଭରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା କୃଷକ, ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ, ଆମେରିକାର ପପ୍ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ତାରକା ରିହାନ୍ନାଙ୍କ ଟୁଇଟ୍ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ଦେଶଦ୍ରୋହ ଅଭିଯୋଗରେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଦିଶା ରବିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ଏବଂ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିରୋଧୀ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଖାଲିସ୍ତାନୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ସମର୍ଥକ ଭାବରେ ଅପମାନିତ କରନ୍ତୁ। ଅବଶ୍ୟ ବ୍ରିଟିଶ ସାଂସଦମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଡାଏସପୋରା ନିର୍ବାଚନକାରୀଙ୍କ ନାମରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ଇ-ଆବେଦନପତ୍ରରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଲାଭ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ, ସାଂସଦମାନେ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଖେଳୁଥିଲେ। ଏହି ବିତର୍କରେ ମୁଖ୍ୟତଶ୍ରମ ଏବଂ ଲିବରାଲ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ସାଂସଦମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ; କନେଷ୍ଟବଳ ସାଂସଦ ବବ ବ୍ଲାକ୍ମାନ, ବିଜେପି ସମର୍ଥକ କିଛି କହି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ବିତର୍କକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବୈଦେଶିକ ଏବଂ କମନୱେଲଥ ଅଫିସରେ ଏସିଆର କନିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଗେଲ ଆଡାମସ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଭାଷା ମାପ କରାଯାଇଥିଲା | ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ଆଇନ ଭାରତର ସଂସଦ ପାଇଁ ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଷୟ, କିନ୍ତୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିରୋଧ କରିବା ତଥା ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଭାରତକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତର ଜଣେ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ବନ୍ଧୁ ଭାବରେ ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ଭାରତରେ ଆମ୍ନାଷ୍ଟେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବେ। ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବ୍ରିଟେନର ଉଚ୍ଚ କମିଶନରଙ୍କୁ ଏକ ଡ୍ରେସିଂ ପାଇଁ ଡକାଇଥିଲା, ଯାହା ସରକାରୀ ଭାବେ ଡେମାର୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଦୂତଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ “କୃଷି ସଂସ୍କାର ଉପରେ ଅବାଞ୍ଛିତ ତଥା ପ୍ରବୃତ୍ତ ଆଲୋଚନା” କୁ ଦୃଢବିରୋଧ କରିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ “ଅନ୍ୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶର ରାଜନୀତିରେ ଚରମ ହସ୍ତକ୍ଷେପ” ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ। ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ବ୍ରିଟେନକୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଉଡ଼ାଇବାର ସୁଯୋଗ ଚାହୁଁଥିଲେ, ତେଣୁ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଫ୍ରେମ୍ ଭିତରକୁ ଟାଣି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଯଦି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବ୍ରିଟେନକୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିବା ଥିଲା, ତେବେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଉତ୍ତମ ବିଷୟ ଅଛି | ଏହା ବଦଳରେ ବଷ୍ଣବ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ କାହାଣୀକୁ ହାଇଲାଇଟ୍ କରିବାକୁ ବାଛିଥିଲେ। ବଷ୍ଣବଙ୍କ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଭାଷଣ ଅନୁଯାୟୀ କାହାଣୀଟି ହେଲା: କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ରଶ୍ମୀ ସାମନ୍ତ, ୨୨ ବର୍ଷ, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଏନର୍ଜି ସିଷ୍ଟମରେ ଏମଏସସି କରିବାକୁ ଆଡମିଶନ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନର ସଭାପତି ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ସହ ଜିତିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ “ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ପ୍ରି” ରେ କକ୍-ଏ-ହୁପ୍ ଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article