28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀ ପୁନର୍ବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସଭା ବୀମା (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍, ୨୦୨୧ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କଲାବେଳେ ଗୃହ ଏକାଧିକ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଦେଖୁଛି। ଏନସିର ହସେନ ମାସୁଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ହଟାଇବା ଏକ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା ଏବଂ ଆମକୁ ବ୍ୟାରେଲ ତଳୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। “ଆୱାଣ୍ଟିପୋରା ବିମାନ ବନ୍ଦର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ଉଚିତ୍। ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ସିମେଣ୍ଟ ସମେତ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଶିଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଏକ ଶିକରା ଯାତ୍ରା ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ସବୁ ଠିକ୍ ଅଛି।” ସେ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେରେ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ମାଗିଛନ୍ତି | “ଏନ ହେଚ-୫ ଏକ ପୁରୁଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ସଂଯୋଗୀକରଣ ହେଉଛି ଏକ ସମସ୍ୟା। ଦିଲ୍ଲୀ-ଶ୍ରୀନଗର ବିମାନ ଭଡା ଦୁବାଇ ଭଡା ସହିତ ତୁଳନାତ୍ମକ ଅଟେ। ସମସ୍ତ ପାଣିପାଗ ସଡକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପାଞ୍ଚଟି ଟନେଲକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। କେବଳ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ସହ ଜଡିତ କସମେଟିକ୍ ଯୋଗଦାନ।” ର ମହମ୍ମଦ ବଶୀର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଜରୁରୀକାଳୀନ କର୍କଟ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି | “ନୂତନ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ନୀତି ଦ୍ଵ।ରା ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଦେଶୀ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସମୁଦ୍ର ଖୋଲୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ଭାରତ ସମୁଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଉଚିତ। ଦେଶର ଏକତା ହେଉଛି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଉଛି। ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏକ ଦଳୀୟ ମନୋଭାବ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କରୁଛନ୍ତି। ଏସପିର ହାସନ ମୋରାଡାବାଦର ପିତ୍ତଳ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ଯାହା ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ପିତ୍ତଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୩୦୦ କୋଟି ଜିଏସ୍ଟି ଦେୟ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି। କଞ୍ଚାମାଲ ମୂଲ୍ୟ ୪୦% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ କିଛି ସବସିଡି ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋରାଡାବାଦକୁ ଏକ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପରିବେଶ ସଂସ୍ଥା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ” ବିଜେପିର ମୋହନଭାଇ କାଣ୍ଡାରିଆ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସର୍ଦ୍ଦାର ସରୋବର ଡ୍ୟାମରେ ଫାଟକ ଉଠାଇବାକୁ ୟୁପିଏ ସରକାର ଅନୁମତି ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି, କ୍ଷମତାରେ ଥିବାବେଳେ ସେମାନେ ଗୁଜୁରାଟର କୃଷକମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ଭେଦଭାବ କଲେ? ସମସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମାନ ଲେନ୍ସ ସହିତ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍। ଆରଏସଏସ ବୀମା (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଛି,

ବିଚାର ଏବଂ ପାସ୍ ପାଇଁ ୨୦୨୧ ଟିଆରଏସର ବୃନ୍ଦା ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ନିବେଶକ, ତେଣୁ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ବଜାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | “ନୀତିଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିରାପତ୍ତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାବେଳେ, ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ସଂସଦର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ୧୦୦% ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିବ। ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗକୁ ବୀମା ବିସ୍ତାର କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ। ସାମାଜିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଗ୍ରାମୀଣ ଏବଂ ଗରିବ ବିଭାଗକୁ ବୀମା କଭର ଯୋଗାଇବା ଏହି ବିଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ମୁଁ ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। ” ର ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ତେଲୁଗୁ ଭାଷାରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି | ଏସପିର ବିଶମ୍ବର ପ୍ରସାଦ ନିଶାଦ କୁହନ୍ତି: “ମୁଁ ଏହି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି। ସେମାନେ ବିଦେଶୀ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଆମର ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏଫଏମଙ୍କୁ ମୋର ଦୁଇଟି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି। ଗୋଟିଏ, ଜଣେ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ମାଲିକାନା ଅଧିକାର ଦେବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ? ଦୃଢ, ଯଦି ଏକ ବିଦେଶୀ ସଂସ୍ଥା ନିଜକୁ ଦେବାଳିଆ ଘୋଷିତ କରେ, ତେବେ ଭାରତୀୟ ନିବେଶକମାନେ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବେ? ” “ଭାରତୀୟ ବୀମା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହିତ କ’ଣ ହେବ।

ଯଦି ସରକାରୀ ବୀମା ସଂସ୍ଥା ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵରା ନିଆଯାଏ ତେବେ ସଂରକ୍ଷଣ ନୀତି କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ?” ଆରସିପି ସିଂ, ଜେଡି (ୟୁ) କୁହନ୍ତି: “ମୁଁ ଏହି ବିଲ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ଏହି ବିଲ୍ ବିଦେଶୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ମାଲିକାନା ଧାରା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ଶେଷ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ବଜାର ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ହେବ ଯାହା ଆମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।” ମହାମାରୀର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ବିଜେପିର ଅଜୟ ତାମତା ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି, ଉଜୱାଲା ଯୋଜନାର ବିବରଣୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମମାନ ନିଧି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ପାଣିପାଗ ରାସ୍ତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। “ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଟ୍ରେନ୍, ଉନ୍ନତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ମାଲୁକ୍ ନାଗର (ବିଏସପି) ୟୁପି ଏବଂ ବିହାରକୁ ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଲକ୍ଷ୍ନ ସହିତ ଏବଂ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍।” ସେ ମେରୁଟରେ ଏକ ହାଇକୋର୍ଟ ଗଠନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି; ଏବଂ ଏହା ପେଣ୍ଡେନ୍ସି ଶେଷ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି କହିଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାସ୍ତିନାପୁରର ବିକାଶ କରାଯାଉ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ₹ ୭୫୦ କୋଟି ଆବଣ୍ଟନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଧନ୍ୟବାଦ। ମହାଭାରତ ସମୟ କୋଠା ଏବଂ କଳାକୃତି ସହ ଜଡିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ହସ୍ତିନାପୁର ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୟୁପିର ବିକାଶ ତଥା କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଭାବରେ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଡିଏମକେର ସେଣ୍ଟିଲକୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ତାମିଲନାଡୁ ଉପରେ ଭେଦଭାବ ଦେଖାଯାଏ, ହୋସୁର ଏବଂ କନ୍ୟାକୁମାରୀରେ ବିମାନବନ୍ଦର ମାଗିଥାଏ। ସେ କୁହନ୍ତି, “କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଏସସି / ଏସଟି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଠାରୁ ଫି ଆଦାୟ କରିବାକୁ ରୋଲ ବ୍ୟାକ ଦାବି କରିଛି। ମହାମାରୀ ସମୟରେ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିବା ପାଣ୍ଠି ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ମହାମାରୀର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ବିଜେପିର ରାହୁଲ କାସୱାନ୍ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି, ବାଜ୍ରାଙ୍କୁ ପବ୍ଲିକ୍ ବିତରଣ ସିଷ୍ଟମରେ ଯୋଡିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ବଜର କ୍ରୟ ଉପରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଜଲ ଜୀଭାନ ମିଶନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେ କୁହନ୍ତି, ରାଜସ୍ଥାନରେ ବିପଥଗାମୀ ଗୋରୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ଏବଂ କ୍ଷେତର ତାର ବାଡ଼ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ମଞ୍ଜୁର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଟିଆରଏସର ନାମ ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଆବଣ୍ଟନ ଆବଶ୍ୟକ। ଅର୍ଥନୀତି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି, କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article