28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ’ବଣୁଆ ଧୁଡ ଓଡିଶାର କେଓନଜାରରେ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ।

Must read

କେନ୍ଦୁଝର: ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୋଷା ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀ ବିଷୟରେ ପ୍ରକୃତ ଜୀବନ ଘଟଣା ଆଜିକାଲି ଓଡିଶାରେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି। ସଦ୍ୟତମ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳା ଜଣକ ସାତ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗକୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିବା ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଓଡ଼ିଶାର କେଓନଜହର ଜିଲ୍ଲାର ପୁରୋସୋଟାମପୁର ଗାଁର କୁଣ୍ଟାଲା ପେଣ୍ଡେଇ ନାମକ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଏକ ଜଙ୍ଗଲୀ ଘୁଷୁରି ବାଛୁରୀକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ଏହାକୁ ଗାଁର ଘରକୁ ଆଣି ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଭାବରେ ଆଣିଥିଲେ। ଏପରିକି ସେ ଏହାର ନାମ ରଖିଥିଲେ। ଧୁଡ ପିଲାଦିନେ କୁନ୍ତଲାଙ୍କ ପରିବାରରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଏହା ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଖେଳିବ | କୁନ୍ତଲାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଧୁଡ ଜଣେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁକୁ ଗାଁରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଭାବରେ ରଖାଯିବା ପରେ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ସାତ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କୁନ୍ତଲାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିଲେ। ଜଣେ ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁକୁ ନିଜ ଘରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ | ପରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ। କୁଣ୍ଟାଲା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କଠାରୁ ପଶୁଟି ନଆସନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁମାନଙ୍କୁ ମାରିବା କିମ୍ବା ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଭାବରେ ରଖିବା ବେଆଇନ ଅଟେ।

ତେଣୁ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାରୀମାନେ ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀକୁ ନେଇଗଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ପରି ଧୁଦଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ କୁନ୍ତାଲା ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ। ପରଦିନ ସେ ଘୁଷୁରୀ ସନ୍ଧାନରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜଙ୍ଗଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ | ସେ ଜୋରରେ ଏହାର ନାମ ଡାକିବ | ଶେଷରେ ତାଙ୍କର ସନ୍ଧାନ ଆଜି ଶେଷ ହେଲା, ଯେହେତୁ ସେ ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀ ଖୋଜିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ଧୁଡ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଟିଫିନ୍ ବାକ୍ସରେ ଖାଦ୍ୟ ନେଇଥିଲେ | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପରିବାର ଲୋକ ଘୁଷୁରୀକୁ ନିଜ ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଧୁଡ ପୁଣି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ପରିବାର ସହିତ ରହୁଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article