28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ପୁନ ବିକାଶର ଅଗ୍ରଗତି ସମୀକ୍ଷା ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଏଜେଣ୍ଡା ହେଉଛି ଭାରତରେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ବିକାଶ। ପିପିପି ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବେସରକାରୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣରେ ସରକାର ଏହି ବଳବତ୍ତର ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଏଜେଣ୍ଡାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ୧୨୩ ଷ୍ଟେସନର ପୁନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୬୩ ଟି ଷ୍ଟେସନରେ ଏବଂ ଆରଏଲଡିଏ ୬୦ ଟି ଷ୍ଟେସନରେ କାମ କରୁଛି | ବର୍ତ୍ତମାନର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ବିକାଶ ସହିତ ୧୨୩ ଷ୍ଟେସନର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମୋଟ ବିନିଯୋଗ ପ୍ରାୟ ୫୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା | କେନ୍ଦ୍ର ରେଳ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ହବିବଗଞ୍ଜ ଏବଂ ଗାନ୍ଧିନଗର ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଅଗ୍ରଗତି ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ବିମାନବନ୍ଦର ସହିତ ସୁବିଧା ସହିତ ମଲ୍ଟି ମୋଡାଲ୍ ହବ୍ ଏବଂ ସହରର ବିକାଶ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିକାଶ ଭଳି ସୁବିଧାରେ ଏହି ରେଳ ଷ୍ଟେସନଗୁଡ଼ିକର ପୁନ ବିକାଶ ପାଇଁ କରାଯାଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

ଷ୍ଟେସନ ବିକାଶ / ପୁନ ବିକାଶ ଭବିଷ୍ୟତର ପ୍ରକଳ୍ପର ପରିକଳ୍ପନା / ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ଏହି ଷ୍ଟେସନର ପୁନ e ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଶିଖାଯାଇଥିବା ଶିକ୍ଷାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଷ୍ଟେସନ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ, ଆମେ ଆଗକୁ ବଞ୍ଚି ସହିତ ଉନ୍ନତ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ | ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟନରସିପ୍ (ପିପିପି) ମୋଡ୍ ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍ ହେଉଛି ହବିବଗଞ୍ଜ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍ | ଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ଦ୍ଵାରା ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି | ପୁନ ବିକଶିତ ଷ୍ଟେସନରେ ‘ଆଗମନ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପୃଥକ କରିବା’ ଭଳି ବଇଷିଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିବ ଯାହା କନକର୍ସ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଯାତାୟାତ ମୁକ୍ତ ଚଳାଚଳ କରିବ | ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, କନକର୍ସ, ଲାଉଞ୍ଜ ଏବଂ ଛାତ୍ରାବାସ ଏବଂ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ରୁମରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଲିଫ୍ଟ, ଏସ୍କାଲେଟର, ଟ୍ରାଭେଲେଟର ଭଳି ଡିଭିଆଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁବିଧା ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପାର୍କିଂ ରହିବ |

ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁରକ୍ଷା, ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସୂଚନା ବଇଷିଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ (ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା, ସିସିଟିଭି, ସିଷ୍ଟମ୍, ସୁପରଭାଇଜର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଡାଟା ଅଧିଗ୍ରହଣ , ଆକସେସ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍, ସ୍କାନିଂ ମେସିନ୍, ଆଧୁନିକ ସାଇନେଜ୍ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଦର୍ଶନ) ରହିବ | ଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ‘ସବୁଜ ବିଲ୍ଡିଂ’ ଆଦର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ସୌଚ ଶକ୍ତି, ଶକ୍ତି-ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ପୁନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି | ଗାନ୍ଧିନଗର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଗାନ୍ଧିନଗର ରେଳବାଇ ଏବଂ ସହରୀ ବିକାଶ ଦ୍ଵାର ବିକଶିତ ହେଉଛି, ଯଥାକ୍ରମେ ୭୪:୨୬ଅନୁପାତରେ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ଏବଂ ଆଇଆରଏସଡିସିସିର ଇକ୍ୱିଟି ଅବଦାନ ସହିତ ଗଠିତ ଏକ ଏସପିଭି। ରେଲୱେ ଟ୍ରାକ ଉପରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୫ ତାରକା ହୋଟେଲ ବିଲଡିଂ ସହିତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଅଟେ |

ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ୧୦୫ ମିଟର ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ତମ୍ଭ ମୁକ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଛାତ ଅଛି, ଯାହା ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ସର୍ବ ବୃହତ ଅଟେ | ଉନ୍ନତ ଯାତ୍ରୀ ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇଁ ଷ୍ଟେସନକୁ ସମସ୍ତ ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ସହିତ ପୁନ ବିକାଶ କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗପୁର, ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଟର୍ମିନାସ ଏବଂ ଅଜନି ଷ୍ଟେସନରେ ଷ୍ଟେସନର ପୁନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି; ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ହବିବଗଞ୍ଜ ଏବଂ ଗ୍ୱାଲିଅର୍ ଷ୍ଟେସନ୍; ଗୁଜୁରାଟର ଗାନ୍ଧିନଗର ଏବଂ ସାବରମାଟି ଷ୍ଟେସନ; ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅଯୋଧ୍ୟା ଏବଂ ଗୋମତି ନାଗର ଷ୍ଟେସନ; ଦିଲ୍ଲୀର ସଫଦରଜଙ୍ଗ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଷ୍ଟେସନ; ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ତିରୁପତି ଏବଂ ନେଲୋର ଷ୍ଟେସନ; ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଦେହରାଡୁନ୍; ପଞ୍ଜାବରେ ଅମୃତସର; କେରଳର ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀର ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀରେ ପୁଡୁଚେରୀ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article