27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ୩୫,୦୦୦ ଏକର ଜମି ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

Must read

ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡ଼ିଶା ତଥା ଅନ୍ୟଟି ରାଜ୍ୟରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମଣ୍ଡଳର ୩୫,୨୭୨ ଏକର ଜମି ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ବିଧାୟକ ମୋହନ ଚରଣ ମଜୀଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାବେଳେ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତତ୍କାଳୀନ ରାଜ୍ୟପାଳ ବି.ଡି ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ରାଜ୍ୟ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛି। କମିଟି ମନ୍ଦିର ଜମି ବିକ୍ରି ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା। ମନ୍ଦିରର ୩୫,୨୭୨.୨୩୫ ଏକର ଜମି ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ସରକାର ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ଜେନା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁରୀର ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଓଡିଶାର ୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୨୪ ଟିରେ ୬୦,୪୨୬.୯୪୩ ଏକର ଜମି ରହିଛି। ଏହି ଜମିରୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ୩୪,୮୭୬.୯୮୩ ଏକରରୁ ଅଧିକ ରେକର୍ଡ ଅଫ୍ ରାଇଟ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବ | ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦିତ ୟୁନିଫର୍ମ ପଲିସି ଅନୁଯାୟୀ ଜମି ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ୩୧୫.୩୩୭ ଏକର ମନ୍ଦିର ଜମି ବିକ୍ରି କରିସାରିଛନ୍ତି।

କଟକଠାରେ ଭାରତୀ ମଥା ବିଲଡିଂ | ମନ୍ଦିରର କର୍ପସ ପାଣ୍ଠିରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଉକ୍ତ ଜମି ବିକ୍ରୟରୁ ୧ .୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରାଯାଇଥିଲା। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ (୩୨୨.୯୩୦ ଏକର), ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (୨୮.୨୧୮ ଏକର), ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ (୨୫.୧୧୦ ଏକର), ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ (୧୭.୦୨୦ ଏକର), ଛତିଶଗଡ (୧.୭୦୦ ଏକର) ଏବଂ ବିହାର (୦.୨୭୪ ଏକର) ସମେତ six ଟି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ୩୯୫.୨୫୨ ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ) ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ସରକାର ଉକ୍ତ ଜମିରେ ଅଂଶଧନ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି। ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ସମ୍ପତ୍ତିର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଜଣେ ଖାମାରି ବାଗାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଡୋଚିଆନ୍ ଠାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି |

ଖୁରଡା ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାୟ ୫୮୨.୨୫୫ ଏକର ଜମି ଲିଜ୍ ଉପରେ ଓଡିଶା କାଜୁ ବିକାଶ ନିଗମର ଅଧୀନରେ ଅଛି | ଉକ୍ତ ଜମି ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଆନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁମାନେ ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ମନ୍ଦିର ଜମିକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଏହି ଜମି ଅଧିକାର କରିପାରିବେ। ଏକର ପିଛା ୬ ଲକ୍ଷ | ଯେଉଁମାନେ ୩୦ ରୁ କମ୍ ଜମିରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୨୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏକର ପିଛା ୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଯେଉଁମାନେ ୨୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଜମିରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଏହି ଜମି ଅଧିକାର କରିବାକୁ ଏକର ପିଛା ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article