29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଦୈନିକ ୧ ଲକ୍ଷ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଆଖି |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଦେଶର କେତେକ ରାଜ୍ୟରୁ ମିଳିଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାର ଖବର ପାଇ ଓଡିଶାର ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବନା ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ଆଦର୍ଶରେ ସହଜରେ ରାଜ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିପାରେ। “ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ପାଇକ୍ ବୋଲି କହିବା କଷ୍ଟକର। ଯେହେତୁ ଲୋକମାନେ ଟିକେ ଅସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଏକ ଉନ୍ନତ ଧାରା ଦେଖିପାରେ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି।

ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ପଜିଟିଭ୍ ରୋଗୀଙ୍କ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରାକିଂକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଟାର୍ଗେଟେଡ୍ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ମୌଳିକ ନିୟମାବଳୀ ସହିତ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଦେଶର ଟି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଡ଼ା ସଚେତନତା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲକ୍ଷଣାତ୍ମକ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଯୋଗାଯୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ମିଶ୍ର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହାମାରୀର ପ୍ରାକୃତିକ ଜୀବନ ଅଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ଉପର ଏବଂ ତଳ ଧାରା ରହିଛି। ଯେତେବେଳେ ଉପର ବକ୍ର ସ୍ଥିର ରହିଥାଏ, ଏହାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ କୁହାଯିବ ଏବଂ ଏହା ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଟ୍ରାକିଂ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ତେଣୁ, କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସତର୍କ ସୂଚନା ରହିଛି, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ଵରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଏବଂ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଇନକ୍ୟୁଲେଟ୍ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଟୀକାକରଣ ଗଣନାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରବିବାର ବ୍ୟତୀତ ଡ୍ରାଇଭ୍ ସପ୍ତାହରେ ଛଅ ଦିନ କରାଯିବ। ଯେହେତୁ ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣତ ମେ ଏବଂ ଜୁନ୍ ମାସରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଭବ କରେ, ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଗାମୀ ଦେଢମାସ ମଧ୍ୟରେ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି | ଓଡିଶା ସସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ପାନିଗ୍ରାହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, “ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ୧ ଲକ୍ଷ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଇନକ୍ୟୁଲେସନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରୁଛି ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିପାରିବା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଗୁଡିକ ଯଥେଷ୍ଟ କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୮,୦୦୦ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖାଯାଇଛି ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଚାପି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ପାନିଗ୍ରାହି କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article