30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 25, 2021

ଫେଡେରେସନ୍ କପରେ ଧାନା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଡ୍ୟୁଟି, ହିମାଙ୍କୁ ୧୦୦ ମିଟରରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି |

Must read

ତୁମର ସର୍ବଶେଷ ଖବର ଏବଂ ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡା ଉପରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବଶିଶିଷ୍ଟ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ରିଜ୍ର ଲାଇଭ୍ ବ୍ଲଗ୍ କୁ ସ୍ଵାଗତ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ, ଆମର ଲାଇଭ୍ ବ୍ଲଗ୍ ରେ, ଆମେ ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡା ସହିତ ଜଡିତ ସବୁକିଛିର କାହାଣୀ, ଅନନ୍ୟ କାହାଣୀ ଏବଂ ଭୂମିପୂଜନ ବିଶ୍ଳେଷଣ ବିଷୟରେ ପୋଷ୍ଟିଂ ଜାରି ରଖିବୁ | ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ପଟିଆଲା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫେଡେରେସନ୍ କପ୍ ସିନିୟର ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ରେ ୧୦୦ ମିଟର ଫାଇନାଲରେ ହିମା ଦାସ ଏବଂ ଡ୍ୟୁଟି ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପରେ ଆମ ୱେବସାଇଟ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ | ତାମିଲନାଡୁର ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟର୍ ୧୧.୩୯ ସେକେଣ୍ଡ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଡ୍ୟୁଟି ୧୧.୫୮ ସେକେଣ୍ଡ୍ ସହିତ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି | ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ସମୟ ୧୧.୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ଥିଲା | ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୬-୧୭ ରେ ଲାଟଭିଆ ବିପକ୍ଷରେ ବିଲି ଜାନ୍ କିଙ୍ଗ କପ୍ ବିଶ୍ଵ ଗ୍ରୁପ୍ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ଟାଇ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଅଙ୍କିତା ରାଇନା, ସାନିଆ ମିର୍ଜା, କରିମାନ କୌର ଥାଣ୍ଡି, ରୁଟୁଜା ଭୋସାଲେ ଏବଂ ଜେଲ ଦେଶାଇ | ରିୟା ଭାଟିଆ ରିଜର୍ଭ ଖେଳାଳି ହେବେ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସୁପର ଲିଗ୍ ଏକ ଚମତ୍କାର ସମାପ୍ତ ହେବା ସହିତ ଏଠାରେ ୨୦୨୦-୨୧ ସିଜନ୍ ଦଳ ପାଇଁ ବ୍ରିଜ୍ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ଭବାନୀ ଦେବୀ ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଫେନସର ହୋଇଥିଲେ | ସେ ହୁଏତ ନିକଟରେ ଦେଶରୁ ଯୋଗ୍ୟ, ଧ୍ୟାନ ପାଇଥାଇ ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଯାହା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ତାହା ନିସନ୍ଦେହରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ସଂଘର୍ଷର ଫଳାଫଳ ଅଟେ। ଦେଶର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଖେଳାଳି ଅଙ୍କିତା ରାଇନା ଏବଂ ଭେଟେରାନ ସାନିଆ ମିର୍ଜା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତର ନେତ୍ରୁତ୍ବ ନେବେ | ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ଦଳର ନାମ ରଖିଥିବାରୁ ମାସର ବିଲି ଜାନ କିଙ୍ଗ କପ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଗ୍ରୁପ୍ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ଲାଟଭିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଟାଇ ବାନ୍ଧିଛି | ଏହି ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ଦଳରେ କରମାନ କୌର ଥାଣ୍ଡି, ଯୁବ ଜିଲ୍ ଦେଶାଇ, ଯିଏ ସ୍ଥିର ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରୁଟୁଜା ଭୋସଲେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକ ପରେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟେନିସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଚୟନ କମିଟି ଦଳକୁ ବାଛିଛି।

ଗତ ବର୍ଷ ଖେଳୁଥିବା ସଦସ୍ୟ ଥିବା ରିୟା ଭାଟିଆ ଦଳର ରିଜର୍ଭ ଖେଳାଳି ହେବେ, ଯାହାକୁ ବିଶାଲ ଅପପାଲ ଅଧିନାୟକ କରିବେ। ଡେଭିସ୍ କପ୍ ପରି, ଯେଉଁଠାରେ ଡବଲ୍ସ ଦୁଇଟି ସିଙ୍ଗଲ୍ ପରେ ଏବଂ ଦୁଇଟି ରିଭର୍ସ ସିଙ୍ଗଲ୍ ପୂର୍ବରୁ, ବିଲି ଜାନ୍ କିଙ୍ଗ୍ କପ୍ ଫର୍ମାଟରେ, ଡବଲ୍ସ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଭାବରେ ଖେଳାଯାଏ | ସେହି ଉପାୟରେ, ଯଦି ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାଇ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବେ ତେବେ ସାନିଆର ଅଭିଜ୍ ତା ହିଁ ହିସାବ କରିବ | ଉଚ୍ଚ ମାନ୍ୟତା ରିୟା (୩୫୯) ଅପେକ୍ଷା ଜେଲ୍ (୬୧୪ ମାନ୍ୟତା) କାହିଁକି ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ ବୋଲି ପଚରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏକ ଚୟନ କମିଟି ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଫଳାଫଳକୁ ବିଚାର କରାଯାଇଥିଲା। “ଅଙ୍କିତାଙ୍କ ପଛରେ ରିୟା ଭାଟିଆ ଭାରତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ କମିଟି ଜେଲକୁ ବାଛିଛି କାରଣ ସେ ଭଲ ଫର୍ମରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଭଲ ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଆମେ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଛୁ। ଜିଲ୍ ଦୃଢ ଟେନିସ୍ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କୁ ଚାପରେ ରଖିବାରେ ଏହା ଅଛି, କମିଟିର ଏକ ସୂତ୍ର ପିଟିଆଇକୁ କହିଛି। “ତେଣୁ ଏକ ଫର୍ମାଟରେ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ଚାରୋଟି ସିଙ୍ଗଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ଅଛି, ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳିମାନେ ଖେଳିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। କରମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସେହି ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ଅଛି। ତାଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ଖେଳ ଅଛି ଏବଂ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେଇପାରେ।” କରିମାନ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ କାରଣ ଆଘାତ ଭଲ କରିବା ତାଙ୍କର ସୁଯୋଗ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article