28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆମଦାନୀ ୩୩% ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୧୧-୧୫ ରୁ ୨୦୧୬-୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆମଦାନୀରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି, ଏବଂ ଋଷରୁ ବିକ୍ରି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି, ମସ୍କୋ ବେଜିଂକୁ ରପ୍ତାନି ବଢାଇ ଦେଇଛି। ସୋମବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ସ୍ଵୀଡେନର ଥିଙ୍କ-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟକହୋମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କହିଛି ଯେ ପ୍ୟାରିସରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଆମଦାନୀ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଋଷ ଭାରତକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନିରେ ୫୩% ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମୁଖ୍ୟତ ଏହାର ଜଟିଳ କ୍ରୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ ହେତୁ,ଋଷର ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇଥିଲା | ଏଥିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରେ ଅନେକ ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କଠାରୁ ବୃହତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ନୂଆ ତଥ୍ୟ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ପୂର୍ବ ପାଞ୍ଚଟି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ (୨୦୧୫-୧୬ ରୁ ୨୦୧୯-୨୦) ଏବଂ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ (ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଆଧୁନିକୀ କରଣ ପାଇଁ ୩୦୪ ଟି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। )

ସମୁଦାୟ ମଧ୍ୟରୁ, ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣର ପୁଞ୍ଜି କ୍ରୟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ସହ ୧୯୦ ଟି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି | ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ସରକାର ୧୦୧ ଆମଦାନୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମୟ ସାରଣୀ ଉପରେ ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୫ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଆନୁମାନିକ ୩.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ତ୍ରି-ସେବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ୨୬୦ ଟି ଯୋଜନା ଚୁକ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ୧୦୧ ଟି ଜିନିଷ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚରୁ ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚୁକ୍ତିନାମା ରଖାଯିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧.୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ଆଶା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରାୟ ୧.୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନୌସେନା ଦ୍ୱାରା ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ୨୦୧୯ ରେ ୭୧.୧ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ବ୍ୟୟ ସହିତ ଭାରତ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ପଛରେ ବିଶ୍ଵର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସାମରିକ ଖର୍ଚ୍ଚକାରୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି। ସର୍ବଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକା ସର୍ବ ବୃହତ ରହିଛି।

ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନିକାରୀ, ୨୦୧୧-୧୫ ରୁ ୨୦୧୬–୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନୀର ୩୨ ରୁ ୩୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଅନ୍ୟ ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଆମେରିକା ୨୦୧୬-୨୦ ରେ ୯୬ ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା। ଏହି ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ପ୍ରାୟ ଅଧା (୪୭ ପ୍ରତିଶତ) ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବକୁ ଯାଇଥିଲା | କେବଳ ଆମେରିକାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନୀର ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ସାଉଦି ଆରବ ଥିଲା। ୨୦୧୧-୧୫ ରୁ ୨୦୧୬-୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନୀର ବୃଦ୍ଧି ଆମେରିକା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନିକାରୀ ଋଷ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯେ ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଉଭୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନି ହ୍ରାସ କରୁଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି। ୨୦୧୬-୨୦ ରୁଷ ଦ୍ଵାରା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନି ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ରପ୍ତାନୀର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା – ପ୍ରାୟ ୨୦୦୬-୧୦ ପରି ସମାନ ସ୍ତର। ୨୦୧୧-୧୫ ରୁ ଏହା୨୨ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ | ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ହ୍ରାସର ବହୁଳ ଅଂଶ – ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନିରେ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ୨୦୧୧-୧୫ ରୁ ୨୦୧୬-୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଋଷ ଚୀନ୍, ଆଲଜେରିଆ ଏବଂ ଇଜିପ୍ଟକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରିବହନକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନୀର ବୃହତ ହ୍ରାସକୁ ଦୂର କରିପାରି ନାହିଁ ବୋଲି ବାହୁବଳୀ ଏବଂ ସାମରିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ କୁଇମୋଭା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସ ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନୀକୁ ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଏବଂ ୨୦୧୬-୨୦ ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନୀର 8.2 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା | ଭାରତ, ଇଜିପ୍ଟ ଏବଂ କାତାର ମିଳିତ ଭାବେ ଫ୍ରାନ୍ସ ରପ୍ତାନୀର ୫୯ ପ୍ରତିଶତ ପାଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article