27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ନିର୍ବାଚନୀ ସ୍ଵାଧୀନତା ‘: ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଅବନତି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏହି ମାସର ଆରମ୍ଭରେ,ବିଶ୍ଵ ରାଜନୈତିକ ଅଧିକାର ଏବଂ ସ୍ଵାଧୀନତା ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟରେ, ଆମେରିକାର ଆଧାରିତ ଅଣ-ଲାଭ ଫ୍ରିଡମ୍ ହାଉସ୍ ଭାରତକୁ ଏକ ମୁକ୍ତ ଗଣତନ୍ତ୍ରରୁ “ଆଂଶିକ ମୁକ୍ତ ଗଣତନ୍ତ୍ର” କୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା ​​| ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ସ୍ଵିଡେନ ସ୍ଥିତ ଭି-ଡେମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଏହାର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟରେ କଠୋର ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସ୍ଵାଧୀନତା ପାଲଟିଛି। ଏବଂ ଗତ ମାସରେ, ଏକ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଭାରତ ଦି ଇକୋନୋମିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟ୍ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ବଶେଷ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସୂଚକାଙ୍କରେ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନକୁ ୫୩ ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଏହି ମାନ୍ୟତା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ହିନ୍ଦୁ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ବିଜେପି ସରକାରକୁ ଦାୟୀ କରିଛି। ଶ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ତତ୍ଵବଧାନରେ ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି, ମାନବ ଅଧିକାର ଗୋଷ୍ଠୀ ଉପରେ ଚାପ ବଞ୍ଚିବା, ସାମ୍ବାଦିକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରିବା ଏବଂ ବିଶେଷକରି ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଛି।

ସେମାନେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ନାଗରିକ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅବନତି ଘଟାଇଛି। ଫ୍ରିଡମ ହାଉସ କହିଛି ଯେ ୨୦୧୪ ରେ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ନାଗରିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ଭାରତର “ମୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରୁ ଖସିଯିବା” ବିଶ୍ଵର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମାନଦଣ୍ଡ ଉପରେ ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଭି-ଡେମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ଵାଧୀନତା, ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ନାଗରିକ ସମାଜ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। । ଏବଂ ଡେମୋକ୍ରାସି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ କହିଛି ଯେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟାକ୍ ସ୍ଲାଇଡିଂ ଏବଂ ନାଗରିକ ସ୍ଵାନତା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରି ଭାରତର ମାନ୍ୟତା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନୀତି ମୁସଲମାନ ବିରୋଧୀ ଭାବନା ତଥା ଧାର୍ମିକ କଳହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ଦେଶର ରାଜନୈତିକ କପଡାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି। ଆପଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ସ୍ଵାଧୀନତାର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ତୁମେ ସତ୍ୟର ଉତ୍ତର ଚାହୁଁଛ … ଏହାକୁ କପଟୀ କୁହାଯାଏ | କାରଣ ଆପଣଙ୍କର ବିଶ୍ଵର ଏକ ସ୍ଵ- ନିଯୁକ୍ତ ଜଗୁଆଳି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପେଟକୁ ପେଟ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କେହି ସେମାନଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଖୋଜୁ ନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି। ସମ୍ବାଦ ନେଟୱାର୍କ | “ତେଣୁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିୟମ, ପାରାମିଟର ଉଦ୍ଭାବନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବିଚାର ପାସ୍ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାପରେ ଏହା କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାୟାମ” |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article