28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ରାଜ୍ୟ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ମୁମ୍ବାଇର ଟପ୍ କପ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

Must read

ମୁମ୍ବାଇ: ଆଣ୍ଟିଲିଆ ବୋମା ଭୟ ମାମଲାରେ ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆଇଏ) ଦ୍ୱାରା ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପୋଲିସ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସଚିନ୍ ୱେଜଙ୍କୁ ଗିରଫ ହେବାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶାସକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ଅନେକ ନାଲି ଚେହେରା ରହିଛି। ସୋମବାର ଏନସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ମୁମ୍ବାଇର ଶିବସେନା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସରକାରୀ ବାସଭବନ ଭର୍ସା ଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ସେନା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଦୁହେଁ ୱେଜେଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ଏବଂ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବାସଭବନ ବାହାରେ ବୋମା ଭୟାବହ ଘଟଣାକୁ ପୋଲିସର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ କମିଶନର ପାରାମ ବୀର ସିଂ ଏବଂ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ଦେଶମୁଖଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ମାମଲାକୁ କିପରି ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଥିଲା ସେନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସେନାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାୱାର ଏବଂ ଠାକରେ ଏକମତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଆଣ୍ଟିଲିଆ ଭୟ – ଏବଂ ଥାନେ ସ୍ଥିତ ମାନସୁଖ ହିରାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଆଲୋକରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ଏହି ସଭାରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଉଥିବା ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି,

କମିଶନର୍ ବଦଳାଇବା ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇପାରେ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କୁ କିଛି ହଜିଯାଇଥିବା ଭୂମି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଠାକୁର ଏବଂ ପାୱାର ମଧ୍ୟ ଏନସିପି ଦେଶମୁଖଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ଆଚରଣ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିଭାଗ କିମ୍ବା ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ଉପରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ। ଉଭୟ ନେତାଙ୍କୁ “ସମାନ ପୃଷ୍ଠାରେ” କୁହାଯାଏ ଯେ ହୋମ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓରେ ମଧ୍ୟ ଚେହେରା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ | ତେବେ ସେନା ନେତା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ” ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନାହିଁ। ଫେବୃଆରୀ ୨୫ ରେ ଦକ୍ଷିଣ ମୁମ୍ବାଇର ଆଣ୍ଟିଲିଆ ବାହାରେ ୨୦ ଟି ଜେଲାଟିନ୍ ଷ୍ଟିକ୍ ଥିବା ଏକ ସ୍କର୍ପିଓ ଗାଡିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଘଟଣାରେ ଏନଆଇଏ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୱେଜକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। , ଏନସିପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସକୁ ମଧ୍ୟ ନେଇ ଗଠିତ | ସେନା ୱେଜେଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି, ଯିଏକି ୨୦୦୮ ରେ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏକ ପୃଥକ ମାମଲାରେ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ସଦସ୍ୟତା ନବୀକରଣ କରିନଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ନୀରବତା ବଜାୟ ରଖିଥିବାବେଳେ ଏନସିପି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନାହିଁ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଠାକୁରଙ୍କ ସହ ପାୱାରଙ୍କ ବୈଠକ ୱେଜଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ନେଇ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଅସନ୍ତୋଷ ଏବଂ ବୋମା ଭୟ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କର ସନ୍ଦେହଜନକ ଭୂମିକା ଦର୍ଶାଇଛି। ସେନାର ଶୀର୍ଷ ଇଚେଲନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପୋଲିସ୍ କମିସନର ଏହି ମାମଲାକୁ କିପରି ଭୁଲ୍ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। “ୱେଜ୍ ତାଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିଲେ। ପୋଲିସ କମିଶନର ଏହା କିପରି ଘଟିଲା? ” ବରିଷ୍ଠ ସେନା ନେତା କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ୍ଙ୍କ କଲ୍ ରେକର୍ଡଗୁଡିକରେ ପ୍ରବେଶ ଯାହା ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ୱେଜ୍ ମାନସୁଖ ହିରାନ୍ଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ, ଯିଏ ଚୋରି ହୋଇ ଅମ୍ବାନୀ ବାସଭବନ ବାହାରେ ପାର୍କିଂ ହୋଇଥିବାର ଖବର ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍କର୍ପିଓ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ, ତାହା ମଧ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବିଜେପି ନେତାଙ୍କୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ବୋଲି ସେନା ନେତା କହିଛନ୍ତି।

ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପାୱାର ତାଙ୍କ ଦଳର ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଏକ ପୃଥକ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। “ରାଜ୍ୟ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ। ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କର ନାହିଁ ବୋଲି ଜଳସେଚନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଏନସିପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଜୟନ୍ତ ପାଟିଲ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେନା ମୁଖ ମୁଖ ସାମ୍ନା ୱେଜକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ସ୍ଥିର ରହିଛନ୍ତି। ଏକ ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ଖବରକାଗଜ କହିଛି ଯେ ସାମ୍ବାଦିକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ବାର୍ ପଛରେ ରଖିବା ପରଠାରୁ ୱେଜ୍ ବିଜେପି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରର ହିଟ୍ ତାଲିକାରେ ଅଛି। “ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସର ସାହସିକତା ଏବଂ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ଆଣ୍ଟିଲିଆ ନିକଟରେ ମିଳିଥିବା ବିସ୍ଫୋରକ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏନଆଇ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଛି। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଏହି ଉପାୟରେ ଆସୁଛି ଅତୀତର ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସ୍କୋର ସମାଧାନ କରିବା | ୱେଜ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ କପଟୀ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଟିଆରପି ସ୍କାମର ଖୁଲାସା କରିଥିଲେ। ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ୱେଜକୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏଠାରେ ମାମଲାର ଫାଇଲ ବନ୍ଦ ରହିଛି ବୋଲି ସମ୍ପାଦକୀୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article