28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ – ଆଲୋକରେ: ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ |

Must read

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ଯଦି ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ କଠିନ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ଜ୍ୱାଇଁ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ଏହାର ବିପରୀତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୧ ରେ ମମତା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଆବିର୍ଭାବ ହୋଇଥିଲେ, ୩୩ ବର୍ଷୀୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ତ୍ରିନାମୁଲରେ ଘୋଷିତ ନମ୍ବର ୨ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ହୃଦଘାତର କାରଣ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଦଳ ଛାଡିଛନ୍ତି। ହୀରାଖଣ୍ଡ ହାର୍ବାରର ବସିଥିବା ସାଂସଦ ଅଭିଷେକ ମଧ୍ୟ ମମତାଙ୍କ ନରମ ସ୍ଥାନ – ଯେହେତୁ ବିଜେପି ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛି। ଦଳ “ଭାଇପୋ (ଜ୍ଵାଇଁ)” କୁ ଏହାର ଅଭିଯାନର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିଛି। ପୂର୍ବତନ ତ୍ରିନାମୁଲ ଷ୍ଟାଲୱାର୍ଟ ଯେପରିକି ସୁଭେନ୍ଦୁ ଆଡିକାରୀ, ସୌମିତ୍ର ଖାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିଷେକଙ୍କୁ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ସେ ପ୍ରକୃତରେ “ତୋଲାବାଜ ଭାଇପୋ” (ଚୋରାଚାଲାଣ ଭଣଜା) ଅଟନ୍ତି।

ମମତାଙ୍କ ଭାଇ ଅମିତ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପୁଅ ଅଭିଷେକ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ବାମପନ୍ଥୀ ୩୪ ବର୍ଷର ଶାସନ ଶେଷ କରିବା ପରେ ଅଭିଷେକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଯୁବ ଆଇକନ୍ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ତତ୍କାଳୀନ ୨୩ ବର୍ଷୀୟାଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତ୍ରିନାଥ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ସଭାପତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଅଧିକ ସୁଦୃ .଼ କରିବା ପାଇଁ ଅଭିଷେକ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୪ ରେ, ଯେତେବେଳେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱରେ ମତଭେଦ ହେତୁ ଦଳର ସାଂସଦ ସୋମନ୍ ମିତ୍ରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ହୀରାଖଣ୍ଡ ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଖାଲି ପଡିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କ୍ରୀଡା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଭିଷେକ ୨୦୧୪ ରେ ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ସଂସଦୀୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୬ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଆସନ ଜିତିଥିଲେ। ଅଭିଷେକଙ୍କ ପାଣିପାଗ ବୃଦ୍ଧିରେ ପ୍ରଥମ ଆହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତ୍ରିନାମୁଲ ନମ୍ବର ମୁକୁଲ ରୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ନିଜକୁ ଅଲଗା କରି ଅନେକ ମାମଲାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ରୟ ୨୦୧୭ ରେ ବିଜେପିକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ତ୍ରିନାମୁଲର ଯୁବ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବେଚିତ ଆଦିକାରୀ ଏବଂ ସୌମିତ୍ର ଖାନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା କାଟିଥିବାର ଦେଖିଲେ। ଉଭୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିରେ ଅଛନ୍ତି। ରୟଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଅଭିଷେକଙ୍କୁ ତ୍ରିନାଥ ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତି ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତ୍ରିନାମୁଲ ୩୪ ଟି ଆସନରୁ ୨୨ଟି ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛି। ପାର୍ଟି ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତ୍ରିନାମୁଲ ରଣନୀତି ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଅଭିଷେକ ହିଁ ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କୁ ଆଣିଥିଲେ, ଯେହେତୁ ଦଳ ବିଜେପିର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା। ଜାନୁଆରୀରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଏହା ହୋଇଥାନ୍ତା, ମୁଁ ଆଜି ୩୫ ଟି ପଦବୀରେ ରହିଥାନ୍ତେ। ନିକଟରେ ମମତା ପାର୍ଟିର କିଛି ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବାବେଳେ ଅଭିଷେକଙ୍କ ଉପରେ ବଢୁଥିବା ଅସନ୍ତୋଷକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି “ପିଶି (ମାଉସୀ) ଙ୍କ ହାତ ଜ୍ୱାଇଁଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଦୃଢ ଭାବରେ ରହିଛି। ଏକ କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣ ଏବଂ ବେଆଇନ ଖଣି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରୁଜିରା ବାନାର୍ଜୀ (ସେମାନେ ୨୦୧୨ ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି) ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଗତ ମାସରେ ଅଭିଷେକଙ୍କ ଘରେ ଅବତରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମମତା ଅଭିଷେକଙ୍କ ଝିଅକୁ ହାତରେ ଧରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article