28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଭାରତ ୨୬,୨୯୧ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୧୮ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିଛି |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଦିନ ଭାରତ ୨୬,୨୯୧ ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯାହା ୮୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୫୮,୭୨୫ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଦିନକୁ ୧୧୮ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁହାର ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି, ସକାଳ ୮ ଟାରେ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଲଗାତାର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପାଇଁ ଏକ ଉନ୍ନତ ଧାରା ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ମୋଟ ସକ୍ରିୟ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ୨,୧୯,୨୬୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯାହା ଦେଶର ମୋଟ ସଂକ୍ରମଣର ୧.୯୩ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୯୬.୪୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି ବୋଲି ତଥ୍ୟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଡିସେମ୍ବର ୨୦ ରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୬,୬୨୪ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ରବିବାର ଦିନ ୪୦୭ ଟି ନୂଆ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରି କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ପାଇଁ ୪୦୦ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାବେଳେ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୦.୬୦ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ମୃତ୍ୟୁ ୧୦,୯୪୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ବଶେଷ ବୁଲେଟିନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକ ସାଂଘାତିକ | ଶନିବାର ଦିନ ସହରରେ ୪୧୯ ଟି ତାଜା କୋବିଡ-ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୪୩୧ ଟି ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଗଣନା ୪୦୯ ଥିଲା। ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ପଛରେ ୧୧.୩୬ମିଲିୟନ ମାମଲା ସହିତ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ଅଟେ। ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ଖଣି ଏବଂ ଖଣିଜ ବିକାଶ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ବିଲ୍ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲଦ ଯୋଶୀ ସୋମବାର ଲୋକସଭାରେ ଖଣି ଏବଂ ଖଣିଜ (ବିକାଶ ଏବଂ ନିୟମାବଳୀ) ଅଧିନିୟମ, ୧୯୫୭ ରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଏକ ବିଲ୍ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି। ବିଲରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସଂଶୋଧନଗୁଡ଼ିକ ପୁରୁଣା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ସହିତ ଖଣି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମେଗା ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ଏବଂ ନିଲାମ ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଖଣି ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଏହା କେବଳ ନିଲାମ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁର ଏହି ବିଲ୍କୁ ବିରୋଧ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଲ୍ ଉପରେ ତାଙ୍କର ତିନୋଟି ଆପତ୍ତି ରହିଛି। ପରିବେଶ ତଥା ଜ o ବ ବିବିଧତା ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ସ୍ୱୀକାର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି, ଏହା ଖଣି ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଏବଂ ଏହା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଫେଡେରାଲ୍ ଗଠନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଥରୁର କହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ଜୋଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଖଣି, ଖଣିଜ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଛି। ଡେଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେକୋବିଡସକରାତ୍ମକତା ହାର ୦.୬ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। “ଗତକାଲି ଦିଲ୍ଲୀରେ ୪୦୭ ଟି ମାମଲା ଥିଲା, ଆଜି ୪୦୦ରୁ କମ୍ ମାମଲା ରହିଛି।

ତଥାପି ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାରମ୍ବାର ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୧୫% ଥିଲା। ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ହାର ସକରାତ୍ମକତା ହାର ହେବା ଉଚିତ। ପାଞ୍ଚ ପ୍-୧୯ରତିଶତରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ବୋଲି ଜୈନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଗତକାଲି ଏକ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନକୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ପୁରୂଲିଆକୁ 300 କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଆଜି, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, “ଲୋକଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମୋ ଯନ୍ତ୍ରଣାଠାରୁ ଅଧିକ” | ଗତ ସପ୍ତାହରେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା ତାଙ୍କ ଆଘାତ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏକ ଘଟଣାରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲି ଏବଂ ଏହା ମୋର ସୌଭାଗ୍ୟ ଯେ ମୁଁ ବଞ୍ଚିଛି। ମୋର ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଅଛି ଏବଂ ମୁଁ ଚାଲିପାରିବି ନାହିଁ। କେହି କେହି ଭାବିଥିଲେ ମୁଁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ପାରିବି ନାହିଁ। ଏହି ଭଙ୍ଗା ଗୋଡ ସହିତ “|

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article