27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଗରିବ ଓଡିଶା ଛାତ୍ର ’‘ ଜିନ୍ଦାଗି ’ପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍କଲକୁ ପରିଣତ କରେ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରି ସେମାନଙ୍କ ସଫଳତାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଆମେରିକାର ଏକ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଓଡିଶାର ପାଞ୍ଚଜଣ ଗରିବ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଏମବିବିଏସ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏଠାରେ ଏକ ସରକାରୀ ସଂଗଠନ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ ‘ଜିନ୍ଦାଗି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉତ୍ପାଦ ଅଟନ୍ତି। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତିରେ ଥିବା କଲେଜଗୁଡିକ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ‘ସାଲୋନି ହାର୍ଟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍’ ଦ୍ଵାରା ୨୦୨୦ରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ଓଡିଶାର ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଥିବା ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଆମେରିକାର ଅଗ୍ରଣୀ ମେଡିକାଲ୍ ପ୍ରଫେସନାଲ ତଥା ‘ଜିନ୍ଦାଗି ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍’ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଜୟ ବାହାଦୂର ସିଂ ଯୋଗଦେଇ ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକାର ଭିତ୍ତିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଗ୍ରଣୀ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ଅଗ୍ରଣୀ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କ କାର୍ଡିଓଥୋରାସିକ୍ ସର୍ଜନମାନଙ୍କ ସହିତ ମେଣ୍ଟରିଂ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଯୋଗ କରିବେ। ଆର୍ଥିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ସଂଗଠନର ସମସ୍ତ ୧୯ ଜଣ ଛାତ୍ର ନିଟ ୨୦୨୦ ପାଇଁ ସଫଳତାର ସହ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସମ୍ମାନଜନକ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଛନ୍ତି | ‘ସାଲୋନି ହାର୍ଟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍’

ବର୍ଷ ଓଡିଶାର ଜଣେ ଗରିବ ପିତାହୀନ ଝିଅ କୃଷ୍ଣ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଉଛନ୍ତି କ୍ଷିରୋଦିନି ସାହୋ, ସୁହେନ୍ଦୁ ପରିଦା, ଦେବଶିଷ ବିଶ୍ବାଳ, ଶ୍ରୀମୟୁଞ୍ଜୟା ତ୍ରିପାଠୀ ଏବଂ ବ୍ରୁତି ସୁନ୍ଦର ବେହେରା। ଅସାମାଜିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ମନୋନୀତ ଛାତ୍ରମାନେ ଭୂମିହୀନ କୃଷକ,ଦୈନିକ ଶ୍ରମିକ, ପନିପରିବା ବିକ୍ରେତା, ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବିକ୍ରେତା, ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର ଦିନକୁ ଦୁଇ ବର୍ଗ ଭୋଜନ ପାଇବା କଷ୍ଟକର | ଆହ୍ ାନ ସତ୍ତ୍ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଛାତ୍ର ନିଟ ୨୦୨୦ ରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ସିଟ୍ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଥିଲେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article