28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

‘ବାଂଲାଦେଶ ପାଇଁ କନ୍ସର୍ଟ’ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବାଂଲାଦେଶ ଏହାର ୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୁଣିଥରେ ଭାରତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ “ବାଂଲାଦେଶ ପାଇଁ କନ୍ସର୍ଟ” ଆୟୋଜନ କରିବ। ମୂଳ ୧୯୭୧ କନସର୍ଟ ନ୍ୟୁୟର୍କର ମ୍ୟାଡିସନ୍ ସ୍କୋୟାର୍ ଗାର୍ଡେନ୍ରେ ଜର୍ଜ ହାରିସନ୍ ଏବଂ ରବି ଶଙ୍କରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ମୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନରେ ଶରଣାର୍ଥୀ ସଙ୍କଟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଏହା ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଏହି ବର୍ଷ ଏହି କନସର୍ଟରେ ଧନୀ ହାରିସନ୍ ଏବଂ ଅନୁଷ୍କା ଶଙ୍କର, ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ କନସର୍ଟର ମୂଳ “ତାରକା” – ଜର୍ଜ ହାରିସନ୍ ଏବଂ ରବି ଶଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ | ସମଗ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାରତର ଆଇସିସିଆର କିମ୍ବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଫର ସାଂସ୍କୃତିକ ସମ୍ପର୍କ ଅଧୀନରେ ଚାଲିଛି। ଏହି ବର୍ଷ କନସର୍ଟ ହେବାର ୫୦ ବର୍ଷ ପୂରିଛି, ଯାହା ବିଶ୍ଵର “ସାଂସ୍କୃତିକ କୂଟନୀତି” ବିଷୟରେ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ସ୍ମରଣୀୟ ଅଟେ।

ରବି ଶଙ୍କର ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତକୁ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ନେଇ ଜଣାଶୁଣା ହୋଇଥିବାବେଳେ ‘ବିଟଲେସ୍’ର ମୁଖ୍ୟ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଜର୍ଜ ହାରିସନ୍ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାଂସ୍କୃତିକ ଆଇକନ୍ ଭାବରେ ପରିଚିତ। ୨୬ ରୁ ୨୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଢା ାକା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଏହି କନସର୍ଟରେ ଏକ ସରକାରୀ ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ। ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବୈଦେଶିକ ଗସ୍ତ ହେବ। ତାଙ୍କର ଶେଷ ବୈଦେଶିକ ଗସ୍ତ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ଢାକା ଥିଲା ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ କୌଣସି ପରିଦର୍ଶନ ହୋଇନାହିଁ | “ବାଂଲାଦେଶ ପାଇଁ କନ୍ସର୍ଟ” ଏହାର ପ୍ରଥମ, ପାଶ୍ଚାତ୍ୟରେ ଭବିଷ୍ୟତର ଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଏକ ମଡେଲ୍ ହୋଇଗଲା | ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ବାଂଲାଦେଶ ପାଇଁ ୧୨ ମିଲିୟନ ଡଲାର ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ସେତେବେଳେ ୪୦,୦୦୦ ଲୋକ କନସର୍ଟ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ |

ଏହି କନସର୍ଟର ମହତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ଏହା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ସଚେତନତା, ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା। ମନେରଖନ୍ତୁ, ପୂର୍ବରୁ ତତ୍କାଳୀନ ସହଯୋଗୀ ପଶ୍ଚିମ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏହାର ନାଭାଲ୍ ଜାହାଜକୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପଠାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଭୂମିରେ କିଛି ହାସଲ ନକରିବାର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା। ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଭାରତ ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ପେନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୀତାର ଖେଳାଳି ରବି ଶଙ୍କରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ | ଏହି ସାଂସ୍କୃତିକ ପହଞ୍ଚିବା ସମୟରେ ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ବାଂଲାଦେଶ ପାଇଁ କନସର୍ଟ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ଏକ ମିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ବିକ୍ରିକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଜର୍ଜ ହାରିସନ୍ଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା କୃତଜ୍ଞତାର ଏକ ଟୋକନ୍ ସହିତ ଅନେକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ରଖାଯାଇଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article