29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଭାରତର ସମର୍ଥନ ଲୋଡି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଡାଏଲ କରିଛି

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମାନବ ଅଧିକାର ପରିଷଦ ରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୋଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଡାଏଲ୍ କରି ଭାରତର ସମର୍ଥନ ଲୋଡିଛି। ଶନିବାର (ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩, ୨୦୨୧) ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋତାବାୟା ରାଜପାକସାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟେଲିଫୋନିକ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ଏହା ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟ ଥିଲା | ତାମିଲ ଏଲାମର ଲିବରେସନ୍ ଟାଇଗର୍ସ ସହିତ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେତୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରେ ଉତ୍ତାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି | ର ୪୬ ତମ ଅଧିବେଶନ ଚାଲିଛି ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଥର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ମାନବ ଅଧିକାର ପରିଷଦରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିରୋଧରେ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ରେ ମତଦାନ ହେବ।

ଗତ ମାସରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପରେ ମାନବିକ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ସ୍ଥାନିତ ହେବା ପରେ ଜେନେଭାରେ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ଦୂତ ଇନ୍ଦ୍ର ମଣି ପାଣ୍ଡେ କହିଥିଲେ ଯେ ଉଚ୍ଚ କମିଶନରଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କଠୋର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦର୍ଶାଇଥିଲା ସରକାର ଏହାର ସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ଉଭୟର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ, ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଜେନେଭାରେ ଭାରତର ଦୂତଙ୍କ ସମାନ ବିବୃତ୍ତିରେ ତାମିଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଧିକାରକୁ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବର୍ତ୍ତନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆହ୍ .ାନ କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଏକତା ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ | ଯଦିଓ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନୁହେଁ ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପରେ ଭାରତୀୟ ସମର୍ଥନ ମାଗିଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ହୋଇଥିବା ଟେଲିଫୋନିକ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କୋବିଡ-୧୯ ସଙ୍କଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନେତାମାନେ “ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶ ଏବଂ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ଏବଂ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଫୋରମରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସହଯୋଗ” ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ପକ୍ଷ “ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିୟମିତ ଯୋଗାଯୋଗ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ” ସହମତ ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ “ଜାରି କୋବିଡ-୧୯ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ” ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏଥିସହ ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ‘ପଡ଼ୋଶୀ ପ୍ରଥମ’ ନୀତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ୧୨.୬୪ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଭାରତ ନିର୍ମିତ କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ପଠାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଉପହାର ଦିଆଯାଇଛି, ୫ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବରେ ପଠାଯାଇଛି ଏବଂ ମାଧ୍ୟମରେ ୨.୬୪ ଲକ୍ଷ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article