28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଭାରତରେ ଆସିବାକୁ ଥିବା ୬ ରୁ ଅଧିକ କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ଵର ସର୍ବବୃହତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଚଳାଇଥିବାରୁ ଭାରତ ଟୀକାକରଣ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମସ୍ତ ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି, ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଗୁଳି ବନ୍ଦ ହେବାପରେ ଆଜି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଚିକିତ୍ସା ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ଉଭୟ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ ପାଇଁ “ପ୍ରତିକୂଳ ଘଟଣା” ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଶନିବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ରୁ ଅଧିକ କରୋନାଭାଇରସ ଟିକା ଆସିବ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ୧.୮୪ କୋଟି କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ଡୋଜ ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ୨୩ କୋଟି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଭାରତ ଦୁଇଟି ଟିକା ବିକଶିତ କରିଛି, ଯାହା ୭୧ ଟି ଦେଶକୁ ଦିଆଯାଇଛି। ଆହୁରି ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଟିକା ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ଏବଂ ଏମାନେ ଅଳ୍ପ ଜଣାଶୁଣା ଦେଶ ନୁହଁନ୍ତି … କାନାଡା, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକଶିତ ଦେଶମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଭାରତୀୟ ଟିକା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ୪,୮୬,୩୧୪ ଅଧିବେଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ୨.୮୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ (୨,୮୨,୧୮,୪୫୭) ଟିକା ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ସମୟରେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶନିବାର ଦିନ ୧୫,୬୦୨ ତାଜା କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ୮୮ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୨,୯୭,୭୯୩ ଏବଂ ୫୨,୮୧୧ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି। ସମୁଦାୟ ୧.୧୩ କୋଟି ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଭାରତ ଆମେରିକା ପରେ ବିଶ୍ଵରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନ ପରିଷଦରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ତଥା ବିଜେପି ନେତା ପ୍ରବୀଣ ଡାରେକର ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ସଚିନ ୱେଜଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ। ଆଣ୍ଟିଲିଆ ବୋମା ଭୟ ମାମଲାରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆଇଏ) ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। “ସଚିନ ୱେଜ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଦର୍ଶାଇବା ଉଚିତ ଯେ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏହା କରିବେ କି?” ଶ୍ରୀ ଡାରେକର କହିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ଦେଶମୁଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସିର ତଥ୍ୟକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ୟୁନିୟନ (ବି.କେ.ୟୁ) ନେତା ରାକେଶ ଟିକାଇଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​​​ପ୍ରତିଧନ୍ଦିତା କରନ୍ତି ତେବେ ଶ୍ରୀ ଟିକେଟ୍ ତୃତୀୟ ଥର ସୁରକ୍ଷା ଜମା ହରାଇବେ। “ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ହାତରେ ରାକେଶ ଟିକାଇଟ ଖେଳୁଛନ୍ତି, ଯଦି ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​​​ପ୍ରତିଧନ୍ଦିତା କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ବାସ୍ତବତା ଜାଣିବେ। ସେହି ସମାନ ରାକେଶ ଟିକାଇଟ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଥର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜମା ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଧନ୍ଦିତା କରନ୍ତି, ତେବେ ତାହା ପୁଣି ଜବରଦଖଲ ହେବ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜୟପାଲ ସିଂ ତୋମାର ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ସାହସର ସହିତ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିବେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଆହ୍ନ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଭୟଭୀତତାକୁ କେବେ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। “ଆମେ ସାହସର ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରଖିବୁ! ମୁଁ ତଥାପି ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛି, କିନ୍ତୁ ମୋର ଲୋକମାନଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆହୁରି ଅଧିକ ଅନୁଭବ କରୁଛି। ଆମର ସମ୍ମାନିତ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ସଂଗ୍ରାମରେ ଆମେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ସହିଛୁ ଏବଂ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବୁ କଭାର୍ଡକୁ କେବେବି ପ୍ରଣାମ କର ନାହିଁ! ”ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଆହତ ହେବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଶ୍ରୀମତୀ ବାନାର୍ଜୀ ଆଜି କୋଲକାତାର ଗାନ୍ଧୀ ମୁର୍ତ୍ତୀରୁ ହଜ୍ରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ହ୍ୱିଲ୍ ଚେୟାରରେ ଏକ ରୋଡ୍ ସୋ କରୁଛନ୍ତି।

ରାଲି ଶେଷରେ ସେ ହାଜ୍ରା ଠାରେ ଏକ ଜନସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କୋଲକାତାର ତ୍ରିନାଥ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ମଞ୍ଚ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଠାରୁ ସେ ହାଜରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ହୱିଲ୍ ଚେୟାରରେ ରୋଡ୍ ସୋ କରିବେ। ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ଏଜେନ୍ସି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଜନସାଧାରଣ ହେବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରେ, ସେ ଯେଉଁ ଦିନ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ସେଠାରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତି ଠେଲି ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ କୋବିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ହେଉଛି ଭାରତରେ ଚାଲିଛି, ଦେଶ ପ୍ରାୟ ତିନି କୋଟି ସଂଯୋଗୀକରଣ ଟୀକାକରଣ ମାତ୍ରା ସହିତ ମୋଟ ୨,୯୭,୩୮,୪୦୯ ରୁ ୫,୧୦,୪୦୦ ଅଧିବେଶନ ଦେଇଛି, ଆଜି ସକାଳ ୭ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ଥାୟୀ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ଥାୟୀ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମୋଟ ୨,୯୧,୯୨,୫୪୭ ଟିକା ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article