28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଇଭି-ଅନୁକୂଳ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ଓଡିଶା, ମେଘାଳୟ ଭାରତର ସର୍ବଶେଷ ରାଜ୍ୟ

Must read

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ଏବଂ ମେଘାଳୟ ଦେଶର ସର୍ବଶେଷ ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ସାମଗ୍ରିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି “ହିତାଧିକାରୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ରୋଜଗାରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବ୍ୟତୀତ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ, ଆଡାପ୍ଟେସନ୍, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା | ସେମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ହରିୟାଣା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ତାମିଲନାଡୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ / ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଇଭି ନୀତି ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଓଡିଶା ଇଭି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନୀତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଇଭିଏସ୍ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଦୁଇ, ତିନି ଚକିଆ ଯାନ ଏବଂ ହାଲୁକା ମୋଟର ଯାନର ବିଦ୍ୟୁତିକରଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ରାଜ୍ୟ ଏଥିସହ, ଏହା ଇନୋଭେସନ୍ କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ଇଭିଏସ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୁ ସୁଗମ କରିବା ସହିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ, ବିକ୍ରୟ, ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ, ସେବା, ବୈଦୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଚାର୍ଜ ସହିତ ଜଡିତ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ |

ରାଜ୍ୟରେ ଇଭି ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା | , ଇଭିଏସ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ପରିଶୋଧ ହେବ | ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଆସେମ୍ବଲି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଲିଥିୟମ୍-ସେଲ୍ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ସହିତ ଏମଓୟୁରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଓଡିଶା ସରକାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ। ଭିତ୍ତିଭୂମି ଚାର୍ଜିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ପ୍ରଥମ ୨୦,୦୦୦ ଚାର୍ଜିଂ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜିଂ ଉପକରଣ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଏକ ଅନୁଦାନ ମିଳିବ | ସମସ୍ତ ନୂତନ ଘର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଇ-ଆଇନ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ଯାହାକି ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଚାର୍ଜିଂ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଶକ୍ତି ସହିତ ଅତିରିକ୍ତ ପାୱାର୍ ଲୋଡ୍ ସହିତ ଇଭି-ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ଖାଲି ସର୍ବନିମ୍ନ ଭଡା ଲିଜରେ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପରିବହନ ଏବଂ ସ୍ଥାନ ପ୍ରଦାନ କରି ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସମସ୍ତ ସହରରେ ତଥା ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ଚାର୍ଜିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ସ୍ୱାପିଂ ଷ୍ଟେସନ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ଶକ୍ତି ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି | ଏହିପରି ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ଏକ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରାଯିବ | ଚାର୍ଜର ସ୍ଥାପନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ଶକ୍ତି ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ସରକାର ୨୫% ପୁଞ୍ଜି ସବସିଡି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ପ୍ରଥମ ୫୦୦ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ୍ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସବସିଡି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

ଏଥିସହ, ପରିବେଶରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ନହେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଟେରୀ ରିସାଇକ୍ଲିଂକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଉତ୍ସାହିତ କରିବେ। ମେଘାଳୟର ରାଜ୍ୟ, ଯାହା ଅକ୍ଟୋବର ୩୧, ୨୦୨୦ ରେ କେବଳ ୬ ଟି ଇଭି ଥିଲା, ଏକ ଇଭି ନୀତି ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ରାଜ୍ୟର ସାମଗ୍ରିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବେ କମ୍ ଥିବାବେଳେ ଏହା ସବୁଜ ଗତିଶୀଳତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ବାଧା ଦେଇ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେଘାଳୟରେ ୫ ବର୍ଷରେ ଅତି କମରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଇଭି ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଇଭି ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। ରାଜ୍ୟ ଇଭିଏସ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ୨୫.୪୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବେ ମେଘାଳୟ ସରକାର ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ସହଯୋଗରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ରିସାଇକ୍ଲିଂ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଇଭି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଶଳ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବେ। ହାଲୁକା ଏବଂ ସଠିକତା ସଭା, ବୈଦୁତିକ ପାୱାର୍ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ମେକାଟ୍ରୋନିକ୍ସରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ସହାୟକ ହେବ | ଏହି ସ୍କିଲିଂ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର, ରିଟ୍ରୋଫିଟିଂ ଏବଂ ବ୍ୟବହୃତ ବ୍ୟାଟେରୀର ପୁନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏକ ମାନବ ପୁଲ ଯୋଗାଇବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article