28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

୧୯୯୩: ବମ୍ବେ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ ।

Must read

ମୁମ୍ବାଇ: ଠିକ୍ ୨୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବମ୍ବେରେ ୧୨ ଟି ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା, ଯେହେତୁ ସେତେବେଳେ ମୁମ୍ବାଇ ସହର ଜଣାଶୁଣା ଥିଲା | ସୁପରସୋନିକ୍ ବେଗରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ବିସ୍ଫୋରଣ ତରଙ୍ଗ ଧାତୁ ଏବଂ କଂକ୍ରିଟ୍ର ଖଣ୍ଡକୁ ମାରାତ୍ମକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ୨୫୭ ମୁମ୍ବାଇ କରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧୪୦୦ ରୁ ଅଧିକଙ୍କୁ ଅକ୍ଷମ କରିଥିଲା ​​| ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ରେ ବମ୍ବେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଯାହାକୁ କୁହାଯାଉଥିଲା, ପାଞ୍ଚ ତାରକା ହୋଟେଲ, ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ପାସପୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭାଙ୍ଗିଗଲା | ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ କୋର୍ଡିନେଟେଡ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ବୋଲି କହୁଥିବା ଏହାର ପ୍ରାଥମିକ ସଂସ୍କରଣ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧, ୨୦୦୧ ରେ ଅଲ କାଏଦାର ହାଇଜାକ୍-ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସାମରିକ ଗ୍ରେଡ୍ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟବହାର କରି ଯେ କୌଣସି ସହର ଉପରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର କ୍ରମିକ ବୋମା ଆକ୍ରମଣ ଥିଲା।

ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଆଇଏସଆଇ (ଇଣ୍ଟର-ସର୍ଭିସେସ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ – ୨୦୦୬ ରେ ଟ୍ରେନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୨୬, ୨୦୦୮ ରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ବମ୍ବେ ୧୨/୩ ପ୍ରଥମ ଥିଲା | ୧୬୬ଜଣ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ଥିଲେ। ମୁମ୍ବାଇ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ ସାମରିକ ଶୈଳୀରେ ତଥାକଥିତ ‘ଅଣ-ରାଜ୍ୟ ଅଭିନେତା’ ଦ୍ଵାରା ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା, ଯାହାକି ରାୱଲପିଣ୍ଡିଙ୍କୁ ‘ଯଥାର୍ଥ ଅସ୍ଵୀକାର’ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ଆମର ମୁମ୍ବାଇ କାହିଁକି ଏତେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ? ମୁମ୍ବାଇର ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ କମିଶନର ରାକେଶ ମାରିଆ ତାଙ୍କ ୨୦୨୦ ଆତ୍ମଜୀବନୀରେ ପଚାରିଥିଲେ, ମୋତେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୁହନ୍ତୁ।

ଆଜ୍ଞା ହଁ ମୁମ୍ବାଇ ଉପରେ ସଫଳ ଆକ୍ରମଣର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ତଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକଟକା। ଏହି ଆକ୍ରମଣଗୁଡିକ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆକ୍ରମଣର ଅନ୍ୟ ଏକ ବାରମ୍ବାର ବାଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡିବ – କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବକୁ ପ୍ରକାଶ କଲା | ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ ରୁ ୨୪, ୧୯୯୩ ମଧ୍ୟରେ, ସାମ୍ବାଦିକ ହୁସେନ୍ ଜାଇଡି ତାଙ୍କ ୨୦୦୨ ପୁସ୍ତକ ବ୍ଲାକ୍ ଶୁକ୍ରବାରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ରାଜସ୍ୱ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଇନପୁଟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଯେ ଡାୱଡ ଇବ୍ରାହିମ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ରାଇଗଡରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଅବତରଣ କରିବ (ପଠାଇବା ଶେଷରେ ଶ୍ରୀବର୍ଦ୍ଧନରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା) ଫେବୃଆରୀ ରେ ଦକ୍ଷିଣ)

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article