28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଶାନ୍ତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଟାଇକନ୍ ବିଟ୍ ମସ୍କ, ବଡ ଧନ ସର୍ଜ୍ ସହିତ ବେଜୋସ୍ |

Must read

ଭାରତୀୟ ବନ୍ଦର ଗୌତମ ଆଦାନୀ ତାଙ୍କ ପୋର୍ଟ-ଟୁ-ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ କନଗ୍ଲୋରେଟରେ ନିବେଶକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ପଛରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଅଧିକ କୋଟି କୋଟି ଯୋଡିଛନ୍ତି। ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ବିଲିୟନେୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମ ପିଢୀର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଯିଏ କ୍ଵିଚିତ୍ ସର୍ବସାଧାରଣରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ଆଦାନୀଙ୍କ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ୧୬.୨ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ୫୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହା ତାଙ୍କୁ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଧନ ଅର୍ଜନ କରିପାରିଛି, ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ଏବଂ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରାସ୍ତ କରିଛି, ଯେଉଁମାନେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଆଖ୍ୟା ପାଇଁ ଟସ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଗୋଟିଏ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଷ୍ଟକ୍ ର ସେୟାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅତି କମରେ ୫୦% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଧନ ବୃଦ୍ଧିରେ ଆଦାନୀଙ୍କ ଦେଶବାସୀ ତଥା ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ୮.୧ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ଵୟ ନିର୍ମିତ ବିଲିୟନେୟାରଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସୂଚାଇଥାଏ, ଯିଏ ଟୋଟାଲ୍ ରୁ ୱାରବର୍ଗ ପିଙ୍କସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିଛି। ଭାରତରେ ବନ୍ଦର, ବିମାନବନ୍ଦର, ଡାଟା ସେଣ୍ଟର୍ ଏବଂ କୋଇଲା ଖଣି ଯୋଗ କରି ଆଦାନୀ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନିଜର ସମ୍ମିଳନୀକୁ ବିସ୍ତାର କରିଆସୁଥିବାବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ତାଙ୍କର ବିବାଦୀୟ କାର୍ମାଇକେଲ୍ କୋଇଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ଅଗ୍ରଗତି ଜାରି ରଖିଛି।

ନାଇକା ଆଡଭାଇଜରୀ ସର୍ଭିସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସୁନୀଲ ଚଣ୍ଡିରାମଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ବ୍ୟବସାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଭୋକ ଦେଖାଇଛି। ଭାରତରେ ୧ ଗିଗାୱାଟ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର କ୍ଷମତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଗତ ମାସରେ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା। ଆଦାନୀ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ୭୯% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଆଦାନୀ ପାୱାର ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ଆଦାନୀ ବନ୍ଦର ଏବଂ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୫୨% ରୁ ଅଧିକ ଲାଭ କରିଛି | ଗତ ବର୍ଷ ୫୦୦% ରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି ଲିମିଟେଡ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article