30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 25, 2021

ଆରଏସଏସ ପୁରୁଷମାନେ ବିଜେପିର ବଙ୍ଗଳା ପାରିବାରିକ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଜେପିର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଅଭିଯାନ ଅନେକ ଅଂଶକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଅଳ୍ପ ଜଣାଶୁଣା ଶିବ ପ୍ରକାଶ, ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ତଦାରଖର ତଦାରଖ କରିବା ପରେ ୨୦୧୪ ରେ ଏକ ଆରଏସଏସ ପ୍ରଚାରକ ଦଳକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ଏବିଭିପି ନେତା ଅରବିନ୍ଦ ମେନନଙ୍କ ସହ ପ୍ରକାଶ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ଢାଞ୍ଚା ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବରରେ, ୫୩ ବର୍ଷର ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେ ପି ନାଡଡା ତାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ବଙ୍ଗଳା ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ସେ ପ୍ରାୟତ ବଙ୍ଗଳାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଦି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ଆସିବା ପରେ ମୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ୬୦% ରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିଛି। ସେ କେବଳ ପାର୍ଟୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଛନ୍ତି। ମୂଳତ ୟୁପିରୁ ପ୍ରକାଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଙ୍ଗଳା ଭାଷାରେ ପାରଙ୍ଗମ, ଏବଂ ତାଙ୍କ ହାତର ପିଠି ପରି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଜାଣିଛନ୍ତି।

ମୋରାଡାବାଦର ଏକ ଠାକୁର ପରିବାରରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରି ୧୯୮୬ ରେ ଏକ ଆରଏସଏସ ପ୍ରାକରକ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପ୍ରାଣଚାଳକ, ଏବଂ ପରେ ପଶ୍ଚିମ ୟୁପି (ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସମେତ) ର କ୍ଷତପ୍ରଚଳ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ନିଜର ସାଂଗଠନିକ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଯୁଗ୍ମ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ (ସଂଗଠନ) ଭାବରେ ବିଜେପିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଦଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଓଡିଶାର ଦାଇତ୍ଵ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିଛି ମାସ ପରେ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପିର ସାଂଗଠନିକ ବ୍ୟାପାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଯଦି ଜାତୀୟ ସାଧାରଣ ସଚିବ କୈଲାଶ ବିଜୟଭର୍ଗିଆ, ବିଜେପି ବଙ୍ଗଳା ଦାଇତ୍ଵରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ତୃଣମୂଳ ସ୍ତର ଗଠନ ହେବାର ଶ୍ରେୟ ରହିଛି।

ଅପ୍ ଦଳର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦୁଇ ସହ-ଇନଚାର୍ଜଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବିଜେପି ଜାତୀୟ ସଚିବ ଅରବିନ୍ଦ ମେନନ୍ ଅନ୍ୟତମ। ୨୦୧୫ ଠାରୁ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରକାଶ ପ୍ରଥମେ ବଙ୍ଗଳାକୁ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ୭୮,୦୦୦ ମୂଳ ବୁଥ୍ରେ ବିଜେପି କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା ​​(ଏହା ପରେ କୋଭିଡ ଆଦର୍ଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା)। ପ୍ରକାଶ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୧୭,୫୦୦ ସ୍ଵଳ୍ପ ସମୟର ବୁଥ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକାକୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବୁଥଗୁଡିକ ୧୨,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ “ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର” (ବିଦ୍ୟୁତ୍ କେନ୍ଦ୍ର) ରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛି। “ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରି, ଏଥର ମଧ୍ୟ ଆମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଧାନସଭା ବିଭାଗରେ ଭିଷ୍ଟାର୍କ ଅଛି … ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଡରୁଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ଅଭାବ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କୁହନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଆରଏସଏସ ଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଂଗଠନ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମତଦାନ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାକଚରମାନେ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି,

ଉଦାହରଣ ସ୍ଵରୂପ ୟୁପିରୁ ସୁନୀଲ ବନସାଲ ଏବଂ ବିହାରର ରତ୍ନାକର ପାଣ୍ଡେ। ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ନିମ୍ନ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ରଖିବା ତାଙ୍କୁ ବଙ୍ଗଳାର ହିଂସାକାଣ୍ଡ ରାଜନୀତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବିନା ସେ ଅନେକ ଥର ସାରା ରାଜ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ, ବିହାର ଗୋପାଳ ନାରାୟଣ ସିଂଙ୍କ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦଙ୍କ ସରକାରୀ ବାସଭବନ ଅଶୋକା ରୋଡର ୧୧-ଏ ପଛପଟେ ଥିବା ଏକ ଆବାସରେ ରୁହନ୍ତି। ମେନନ୍ ମଧ୍ୟ ବଙ୍ଗଳାକୁ ଭଲଭାବେ କୁହନ୍ତି | ସେ ଇନ୍ଦୋରରେ ଜଣେ ଏବିଭିପି କର୍ମୀ ଭାବରେ ସାଙ୍ଗ ପାରିବାରରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ପରେ ସେ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ବଙ୍ଗଳା ଯାଇ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌଆନଙ୍କ ନିକଟରେ କିଛି ବିବାଦ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୬ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ୨୦୧୭ ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମେନନ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ୨୦୧୮ ରେ, ତାଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସଚିବ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ମେନନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ବିଜେପିର ପୁରୁଣା ରାକ୍ଷୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବ୍ୟବଧାନକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଲାଗିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article