28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଭାରତୀୟ ପତାକା ଡିଜାଇନର୍ ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି

Must read

ଅମରାବତୀ: ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେସ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ପତାକା ପରିକଳ୍ପନା କରିଥିବା ପିଙ୍ଗାଲି ଭେଙ୍କୟାଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ୭୫ ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଲିଥିବା “ଆଜାଦି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ” ର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ସେ ସ୍ବର୍ଗତ ଭେଙ୍କୟାଙ୍କ ଝିଅ ଘଣ୍ଟାସଲା ସୀତ ମାହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୀତାମାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ୭୫ ଲକ୍ଷ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭେଙ୍କାଇୟାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ। ସ୍ଵାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ପାଇଁ “ଆଜାଡି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ” ଉତ୍ସବ ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ। କୃଷ୍ଣ ଜିଲ୍ଲାର ପିଙ୍ଗାଲି ଭେଙ୍କୟା ଜାତୀୟ ପତାକା ପରିକଳ୍ପନା କରି ବିଜୟୱାଡା ସହର ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ ୧, ୧୯୨୧ ରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଜୁଲାଇ ୨୨, ୧୯୪୭ ରେ, ବିଧାନସଭା ପିଙ୍ଗାଲି ଭେଙ୍କୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ପତାକାକୁ ଜାତୀୟ ତ୍ରିକୋଣ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କଲା।

“ତାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପରିକଳ୍ପିତ ପତାକା ମୁକ୍ତ ଏବଂ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାରତର ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ସମକକ୍ଷ ହୋଇପାରିଥିଲା। ତଥାପି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟତ ଅଜ୍ଞାତ ହୋଇ ରହିଛି” ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଆଲୋକରେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଶ୍ରୀ ପିଙ୍ଗଲି ଭେଙ୍କୟାଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ (ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ) ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ଯାହା କେବଳ ତାଙ୍କ ବିଭାଜିତ ଆତ୍ମା ​​ଉପରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିବ। ସ୍ଵର୍ଗତ ଶ୍ରୀ ପିଙ୍ଗାଲି ଭେଙ୍କାୟାଙ୍କ ଜୀବନ ତଥା ଅବଦାନ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଯୋଗ୍ୟ ସମ୍ମାନ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସୀତ ମାହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ରହୁଥିବା ମାଚେର୍ଲା ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଶ୍ରୀ ରେଡ୍ଡୀ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବଷ୍ଟକୁ ସଜାଇ ପିଙ୍ଗାଲି ଭେଙ୍କାଇଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଏକ ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ।

ସେ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇ ସରକାରୀ ଆଦେଶର ଏକ ନକଲ ୭୫ ଲକ୍ଷ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିବାବେଳେ ଏହି ରାଶି ସିଧାସଳଖ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିଲା। ପିଙ୍ଗାଲି ଭେଙ୍କୟାଙ୍କ ଝିଅ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଜୀବନୀକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ସେ ସେହି ଦିନକୁ ମନେ ପକାଇଲେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତା ବିଜୟୱାଡାର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ପତାକା ଦେଇଥିଲେ। ସେ ସ୍ମରଣ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମୋତେ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ (ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି) ରଜତ ଭରଗା ସୀତାମାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ ଏବଂ “ଆଜାଦି କା ଅମ୍ରତ ମହୋତ୍ସବ” ଉତ୍ସବରେ ଯୋଜନା କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବୂଝାଇଥିଲେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article