28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ, ସୀମା ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ।

Must read

ନୁଆପଡା: ଯେଉଁ ସମୟରେ କୋରାପୁଟ ଏବଂ ଗଜପତି ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଆଡକୁ ଚୁଲିଥିବାର ଖବର ଆସୁଛି, ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ସୁନାବେଡା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ବାସିନ୍ଦାମାନେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନତା ଅଭିଯୋଗ କରି ଓଡ଼ିଶା ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅଭୟାରଣ୍ୟ ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସଂପୃକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଅନୁରୋଧ କରାଯିବା ସତ୍ତ୍ ସେମାନେ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ସୁନାବେଡା ଏବଂ ସୋସେଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକମାନେ ରାଜ୍ୟ ଛାଡି ଛତିଶଗଡର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯଦି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏହାର ସମାଧାନ ନକରନ୍ତି ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାସ୍ତା, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭଳି ମୌଳିକ ସୁବିଧା। ଏବଂ ପାନୀୟ ଜଳ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦିନର ସ୍ଵପ୍ନ | ବାସିନ୍ଦା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଛତିଶଗଡର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। “ଆମେ ଆମର ମୌଳିକ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ। ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବାରୁ ଏଠାରେ କୌଣସି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସରକାର ବାହାନା କରିଆସୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଆମକୁ ମଣିଷ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ

କିନ୍ତୁ ମତଦାନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସେମାନେ (ସରକାର) ଆମକୁ ପଶୁ ପରି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ବୋଲି ସୁନାବେଦାର ବିଜୟ ଜାକର କହିଛନ୍ତି। ଜାକର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆମର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆମେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଓଡିଶା ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। ସୁନାବେଦା ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ତିଲସିଂହ ଜାକର କହିଛନ୍ତି, “ସ୍ଵାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ। ଉଭୟ ପଞ୍ଚାୟତ (ସୁନାବେଡା ଏବଂ ସୋସେଙ୍ଗ) ର ଲୋକମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଏକ ବୈଠକରେ ଆମେ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ ଯାହା ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଟେ। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article