28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଓଡିଶା ଏସସି ଗାଇଡଲାଇନକୁ ଦୁଇଟି ହୁଟ୍ ଦେଇଥାଏ, ସିନିୟର କପ୍ ସୁଦର୍ଶନସୁ ସାରଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ କରିଦିଏ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଶୀଘ୍ର, କିନ୍ତୁ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ନୁହେଁ, ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ସୋମବାର ସିଜିନ୍ ଓଡିଶା ପୋଲିସ୍ ହାଉସିଂ ଆଣ୍ଡ ୱେଲଫେୟାର କର୍ପୋରେସନ୍ (ଓପିଏଚ୍ଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ଭାବରେ ନିଜର ପୁରୁଣା ପଦବୀକୁ ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟି ସୁଦର୍ଶନସୁ ସାରଙ୍ଗିଙ୍କ ପୁରୁଣା ପୋଷ୍ଟକୁ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ।ଟୁଇନ୍ ସିଟିର ଟପ୍ କପ୍ଙ୍କୁ ଏକ ପୋଷ୍ଟକୁ ଟସ୍ କରି ଯାହା ଅପ୍ରାକୃତିକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଓଡିଶା ସରକାର ପୁଣି ଥରେ ପୋଲିସ୍ ସଂସ୍କାରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାରଙ୍ଗୀଙ୍କ ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ସତ୍ୟଜିତ୍ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଉଦାହରଣ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସତ୍ୟଜିତ୍ ମହାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏକ ବର୍ଷ ସେବା ପରେ ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟି ପୋଲିସ୍ କମିଶନରଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ। ପୋଲିସ୍ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପୋଲିସ୍ କମିଶନର ଏକ ପଦବୀ ନୁହେଁ, ଏହା ଏକ ପୋଷ୍ଟ। ଆଦର୍ଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ପୋଲିସ୍ କମିଶନର ଜଣେ ଆଇଜିପି କିମ୍ବା ଏଡିଜିପି କିମ୍ବା ଏସଏସପି ର୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏସସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ପୋଲିସ୍ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପୋଲିସ୍ ପାଇଁ ଅତିକମରେ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ପୂର୍ବତନ ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟି ପୋଲିସ୍ କମିଶନରଙ୍କୁ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯, ୨୦୧୯ ରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସର୍ବନିମ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ୪ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। କ୍ରମାଗତ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବଢାଇବାରେ ଏସସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ୧୯୯୦ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସିନିୟର କପ୍ ସୁଦର୍ଶନ ସାରଙ୍ଗୀ, ଯାହାର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସାଇକୋଲୋଜିରେ ଡକ୍ଟରେଟ୍ ରହିଛି, ଯାଆଁଳା ସହରର ଡେନିଜେନ୍ସ ଏବଂ ଅପରାଧୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ‘ସିଙ୍ଗହମ୍’ ପାଇଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦ୍ଵରରେ ଏକ କପି ହୋଇଛି | ପୋଲିସ୍ ସର୍କଲରେ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ତଥା ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡ (ଗୁପ୍ତଚର ମାନସିକତା) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟି ପୋଲିସ୍ କମିଶନର ତଥା ବେରହମପୁର ଏସପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ, ସାରଙ୍ଗୀ ସର୍ବଦା ଆଙ୍ଗୁଠିରେ କପ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ। ପାୱାର କରିଡରରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ଏବଂ ଖୋଲା କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚାଲିଛି ଯାହା ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ କମିଶନର ସୁଦର୍ଶନସୁ ସାରଙ୍ଗୀ ବହୁ ଶାସକ ଦଳର ରାଜନେତାଙ୍କ ସହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସହଜ ସମ୍ପର୍କ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି।

ଏପରିକି, ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ମହାମାରୀ ବର୍ଷ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସାରଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା। ଗତ ବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ ସାରଙ୍ଗୀ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଢୁଥିବା ଅପରାଧ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏସପିଓ (ସ୍ପେଶାଲ ପୋଲିସ୍ ଅଫିସର) ଧାରଣା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ। ଇଭ-ଟିଜିଂ, ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଏବଂ ଆଇଟି ଅଫିସ୍ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା, ଏହା ଶାସକ ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ଯିଏ ଏହାକୁ ବିରୋଧୀ ନୁହେଁ, ଏହାକୁ ‘ଲିଙ୍ଗଗତ ଭେଦଭାବ’ ବୋଲି କହି ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଫ୍ଲାକର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ, ଶାସକ ବିତରଣ ବିବାଦୀୟ ବିବୃତ୍ତିରୁ ହାତ ଧୋଇ ଦେଇଥିଲା | ପୋଲିସ ବିଭାଗର ଶୀର୍ଷ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଯୁଗଳ ନଗର ପୋଲିସ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାରଙ୍ଗୀ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଉପରେ ପାଦ ରଖିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ବହୁ ଶାସକ ଦଳର ନେତା ପରୋକ୍ଷରେ ସାରଙ୍ଗୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ପାଟିତୁଣ୍ଡ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଉପଯୁକ୍ତ ଫୋରମରେ ତାଙ୍କର ତୁରନ୍ତ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ସେମାନେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ପାୱାର କରିଡରରେ ଆଉ ଏକ ପାଟିତୁଣ୍ଡ ହେଉଛି ସାରଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଜଣେ ଟପ୍ କପଙ୍କ ନିକଟତର ହେତୁ ରାଜନୈତିକ କୁରାଢିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଭଲ ପୁସ୍ତକରେ ନାହାଁନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article