28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଓଡିଶା ରାଜନୀତିର ଭବିଷ୍ୟତ |

Must read

ବାରମ୍ବାର ଆତ୍ମ-ପ୍ରଶଂସା ମନ୍ତ୍ରରେ ଏବଂ ନିଜପୀଢିର ଆତ୍ମ-ଆଦର୍ଶର ଭ୍ରମରେ, ରାଜନେତାମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୟସ ବର୍ଗ ଅନୁମାନ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀମାନେ କମ୍ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ | ସେମାନେ “ଜିନିଷ ବଦଳି ଯାଇଛି” ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ବା ନକରନ୍ତୁ, ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଓଡିଶା ରାଜନୀତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ବହୁତ ଭିନ୍ନ ହେବ, ଏପରିକି ଚାରି ବର୍ଷ ଦୂରରେ। ମୁଁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କୃଷିକୁ ବାରଣ କରି ଓଡିଶା କ୍ୱଚିତ୍ ପ୍ରକୃତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି | ଜଜପୁର, ପାରାଦୀପ, ଆଙ୍ଗୁଲ,ଝାରସୁଗୁଡା, ରାୟଗଡାର ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଖଣି ହବଗୁଡିକ ବର୍ଗର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ଏକ ଅଣକୁଶଳୀ ଶ୍ରମ ମାସକୁ ୧୨,୦୦୦ କିମ୍ବା ଅଧିକ ପାଇବ।

ଏଠାରେ ଧାରଣା ହେଉଛି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ନିଜ ନିଜ ଭୌଗୋଳିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିଳ୍ପରେ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି | ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ତଥା ପଡୋଶୀ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀଗୁଡିକର ରାଜନୀତି ଏଜେଣ୍ଡା ପରି ଘୁରି ବୁଲିବ ଯେପରି କ) ନିଯୁକ୍ତି ଖ) ସମ୍ପ୍ରଦାୟ-ଶିଳ୍ପ ବୂଝାମଣା ଗ) କଲେକ୍ଟର-ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି-ବିଧାୟକ / ସାଂସଦ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବୁଝିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିବା ଘ) ମୌଳିକ ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ଇ ) ଅପରାଧ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ | ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ଶିଳ୍ପାୟନ ସହିତ, ଐତିହାସିକ କୃଷିରୁ ଜମି ମୁକ୍ତ ହେବ ଏବଂ ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ବିକାଶ ପାଇଁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ | ଶକ୍ତି କ୍ରୟ ପୂର୍ବ ପରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ରାଜନୀତିରେ ‘ବ୍ୟବସାୟ ସୁବିଧା’ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ। ବ୍ୟବସାୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ, କେବଳ ଜଣେ ନେତା ଯିଏ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ସମାଜବାଦ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ଆଣି ପାରିବେ ସେ ଲୋକପ୍ରିୟ କିମ୍ବା “ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ / ମହିଳା ପରି” ଭାବରେ ଉଭା ହେବେ | ଜଣେ ରାଜନେତାଙ୍କ ସିଭି ବହୁତ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯିବ | ସେ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ନେତା, ଛାତ୍ର ନେତା, ଜନ ନେତା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଯଦି ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟର ସମର୍ଥନ ଥାଏ, ତେବେ ଯୁବକ (ଅଧିକାଂଶ ଭୋଟର) ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ |

ଭିନ୍ନ ସକ୍ରିୟତା ଶେଷ ଗୋଡରେ ରହିବ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ମେଟାମ୍ଫର୍ଫୋଜକୁ ଆବାସିକ ଅସନ୍ତୋଷରେ ପରିଣତ କରିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି | ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ଅପେକ୍ଷା ଭୁବନେଶ୍ଵର ଅଧିକ ବୃତ୍ତିଗତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ନାଗରିକ ସମାଜ ଏକ ନିଦ୍ରା ଉପଭୋଗ କରୁଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଗଭୀର ନିଦ ସହିତ ଜାରି ରଖିବେ କାରଣ ଶେଷରେ, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସମେତ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଚାକିରୀ ହେଉ | ନେତା ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ‘କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା’ ବାଛିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ଯେଉଁମାନେ ବ୍ୟବସାୟକୁ ସଫଳ ସମାପ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଠାଇବେ। ଓଡିଶାରେ ରାଜନୀତି କିମ୍ବା ରାଜନେତାଙ୍କ ବଞ୍ଚିବା ମୁଖ୍ୟତ ବ୍ୟବସାୟର ବଞ୍ଚିବା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ। ଜଜପୁର, ପାରାଦୀପ, ଆଙ୍ଗୁଲ, ଝାରସୁଗୁଡା, ରାୟଗଡା ଠାରୁ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଏକ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ପରିଣତ ହେବ | ରାଜ୍ୟର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ (୧୪୭ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟରୁ ୮୦ ରୁ ଅଧିକ) ନିର୍ବାଚିତ, ବ୍ୟବସାୟ ସମର୍ଥକ, ଧନୀ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋକିଲା ରହିବେ। ଯୁବ କ୍ୟାଡର କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲର୍ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଧାଡିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଲଗାଇବେ ଏବଂ ତେଣୁ ଟଙ୍କା ଭଦ୍ରତାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ |

ଜାଗ୍ରତ ପୁଞ୍ଜିବାଦ ଚାଳନା ନୀତି ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ କେବଳ ଆର୍ଥିକ ଶକ୍ତି ଅପେକ୍ଷା ‘ଶାସକ’ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିବାର ଓଡିଶା ଏହାର କ୍ଲାସିକ୍ ଉଦାହରଣ ହୋଇପାରେ | ଖଣିଜ ଭିତ୍ତିକ ଭଡା ଅର୍ଥନୀତି ସଂସ୍କୃତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏକ ରାଜନୀତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ବଦଳାଇଲା ଯାହା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ସହାୟତା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ “ଗରିବ ରାଜ୍ୟ” ଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏକ “ଉଦୀୟମାନ ରାଜ୍ୟ” ହେବ? ବ୍ୟବସାୟ ସର୍ବଦା ବିସ୍ତାର କରିଆସୁଛି, ଏପରିକି ବାହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ |୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା, ବ୍ୟବସାୟ ଶାସନରେ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ତଥା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଅଂଶୀଦାର ହେବ | ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟବସାୟ ଶାସନରେ ଜଡିତ ହେବ, ରାଜନୀତି ସ୍ଵାଭାବିକ ଭାବରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବ | ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୪୦% ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟୀ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତିରେ ରହି ଓଡିଶାରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ। କ୍ୟାରିୟର ରାଜନେତା ଶବ୍ଦ ଧୀରେ ଧୀରେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ହରାଇବ |୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା, କୌଣସି ଆଞ୍ଚଳିକ ନେତା (ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳଳ) ଟାଣ କିମ୍ବା ପ୍ରଭାବର ମୂଲ୍ୟବାନ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ |

ସେଠାରେ କିଛି ନେତା ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଭୁବନେଶ୍ବରରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳ କିମ୍ବା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ସେମାନଙ୍କର ମୂଖ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଆଗାମୀ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ, ନେତାଙ୍କ “ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ସ୍ପର୍ଶ” ଆଉ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ | ସେମାନେ ଦଳ, ଏହାର ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ନେତାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି। ବିଧାୟକମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଏକ ସିଷ୍ଟମରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଭାବିବା କିମ୍ବା ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ଆଶା କରାଯାଏ ନାହିଁ | ସେମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ କିମ୍ବା ଦଳର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ କରିବାକୁ କୁହାଯିବ। ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଯେଉଁମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଟ ଦେଖାଯିବ କିମ୍ବା ବ୍ୟାକବେଞ୍ଚର୍ କରାଯିବ | ରାଜନୀତି କମ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ହେବ | ଏହା ପାର୍ଟି କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚାଳିତ ହେବ | ଏକ ଉପାୟରେ ରାଜନୀତି ସିଭିଲ୍ ପ୍ରଶାସନ ଭଳି ହେବ – ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା କକସ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ଏବଂ ବାକି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ହେବ | ଏହା ଏକ ସ୍ଵାଗତଯୋଗ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାରଣ ଏହି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ବିଧାୟକମାନେ ନେତା ଭାବରେ ଉଭା ହେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚାବୁକରେ ଖୁସିରେ ବଲ୍ ଖେଳିଥିଲେ | ଅଭାବୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମୁଖ୍ୟମାନେ ଅଧିକ ନିରାପଦ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ଯୋଜନା ଏବଂ ବିକାଶ ଡ୍ରାଇଭରେ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟତା ଅଛି | ଲୋକମାନେ କଲ୍ୟାଣମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପରୁ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି | ସେମାନେ ଡୋଲ୍ ପାଇବା ଜାରି ରଖିବେ କାରଣ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବିସ୍ତାର |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article