28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

କୋଭିଡ ସତର୍କତା ସହିତ ଓଡିଶା ଭକ୍ତିରେ ବୁଡ଼ିଗଲା |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାର ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ମହା ଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭକ୍ତମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପରି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିବ ମନ୍ଦିର, ପୁରୀର ଲୋକାନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ, ରାତି ୧୦ ଟା ସମୟରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ‘ମହାଦୀପ’ ଉଠାଯିବ। ସେହିଭଳି ସକାଳ ୪ ଟାରେ ଲୋକନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରାଯିବ। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ କୋଭିଡ -୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ମନ୍ଦିର ପରିସର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅଛି | ଭଦ୍ରକର ବାବା ଅଖଣ୍ଡଲମାନି ପିଥା ଏବଂ କଟକସ୍ଥିତ ଧାବଲେଶ୍ୱର ପିଥାରେ ଧାରା ୧୪୪ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଥିବାରୁ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଦର୍ଶନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। ତେବେ ଏହି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କରେ ଜଗରା ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରାଯିବ। ମହାଦୀପା ଧାବଲେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ଉପରେ ରାତି ୧ ଟାରେ ଉଠାଯିବ ଏବଂ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମାଣ୍ଡୁଆ ପ୍ରସାଦ ଅର୍ପଣ କରାଯିବ | ପବିତ୍ର ପର୍ବ ଅବସରରେ ଧନକାନାଲର କପିଲାଶଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ବାହାଘର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ସୀମିତ କରାଯାଇଛି।

ଜିଲ୍ଲାର ଭକ୍ତମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ ନକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ। ମହାଦୀପ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ସକାଳ ୪.୩୦ ରେ ଉଠାଯିବ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ, ୨୦୦୫ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କୋଭିଡ -୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଲେକ୍ଟର ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପବିତ୍ର ପର୍ବ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶିବ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ନଜର ରହିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article