28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଓଡିଶା ବାଳକ ରୋନିଟ୍ ରଂଜନ ନାୟକ ଟପ୍ ଏନଡିଏ ପରୀକ୍ଷା |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଓଡ଼ିଶାର ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ରୋହିତ ରଂଜନ ନାୟକ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସେବା (ଏନଡିଏ) ରେ ୧୪୫ ତମ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଭାଲ ଏକାଡେମୀ କିମ୍ବା ଏନଏରେ ୧୦୭ ତମ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷାତକାର ରାଉଣ୍ଡ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଗତ ଶନିବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ଜନସେବା ଆୟୋଗ (ୟୁପିଏସସି) ଦ୍ଵାରା ଘୋଷିତ ହୋଇଛି। ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୋଲହାପୁରର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ। ମୁଁ ସ୍କୁଲରେ ପଢିବା ପରଠାରୁ ନୌସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋ ବାପା ଜଣେ ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ମୁଁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି ବୋଲି ରୋନିଟ୍ କହିଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ପିତା ରଶ୍ମୀ ରଂଜନ ନାୟକ ଗୋଆର ହାନସାରେ ମାଷ୍ଟର ଚିଫ୍ ପେଟି ଅଫିସର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ରୋନିଟ୍ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଆଶା କରି ନ ଥିଲି ଯେ ମୁଁ ପ୍ରଥମ ପଦବୀ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବି କିନ୍ତୁ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ଦିନରାତି କାମ କଲି। ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ସଫା କରିବା ପରେ ମୁଁ ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲି ଏବଂ ଏନଡିଏ ଚୟନ କରିଥିଲି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ଓଡିଶାର ବାଳକମାନଙ୍କର ମହାନ ଆତ୍ମା ​​ଏବଂ ପ୍ରତିଭା ରହିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵରା ମୋ ଭଳି ଓଡିଆ ଆଶାକର୍ମୀମାନେ ଏନଡିଏ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିପାରିବେ।

ମୁଁ ଓଡିଶାର ଅଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ କଠୋର ପରୀକ୍ଷାରୁ ମୁକ୍ତ କରି ଆମ ରାଜ୍ୟକୁ ଗର୍ବିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟରୁ ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାରେ ଏନଡିଏ ଟପ୍ପର କହିଛନ୍ତି। ୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ରେ ୨୦୨୦ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେନା, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସେବା ଚୟନ ବୋର୍ଡ (ଏସସିବି) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ୧୪୫ ତମ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ଏକାଡେମୀର ଫୋର୍ସ ୱିଙ୍ଗ ଏବଂ ୧୦୭ ତମ ଭାରତୀୟ ନାଭାଲ ଏକାଡେମୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ନାଭାଲ ଏକାଡେମୀ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article