28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତ ଫେରିବାର ବର୍ଷ ପରେ ଗୀତା ହୁଏତ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଥିବେ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଡିଏନ୍ଏ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଗୀତାଙ୍କ ପାଇଁ, ଯିଏ ନଅ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେଠାକୁ ଯିବା ପରେ ୨୦୧୫ ରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତ ଫେରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଜୈବିକକ ମା’ର ସନ୍ଧାନ ଶେଷ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ଏକ ଏନଜିଓ କହିଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୨୬, ୨୦୧୫ ରେ ତତ୍କାଳୀନ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଭାରତ ଫେରିଥିବା ଗୀତା ପ୍ରଥମେ ଏକ ଇନ୍ଦୋର ଭିତ୍ତିକ ଏନଜିଓ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଶୁଣାଣି ଏବଂ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଏକ ସୁବିଧାରେ ରହିଥିଲେ। ଗୀତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଖୋଜାଖୋଜି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପାର୍ବାନୀକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାହଲଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସଙ୍କେତ ଭାଷାରେ ତାଲିମ ନେଉଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ୨୦, ୨୦୨୦ ରେ ଗୀତା ଅନ୍ୟ ଏକ ଇନ୍ଦୋର ଭିତ୍ତିକ ଏନଜିଓ ଆନନ୍ଦ ସେବା ସୋସାଇଟିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ଏନଜିଓର ଜୟେନ୍ଦ୍ର ପୁରୋହିତ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ପାର୍ବନୀକୁ ଆସିଥିଲେ।

ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ଅତି କମରେ ଏକ ଡଜନ ପରିବାରର ସ୍କ୍ରିନିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜଡିତ ଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଜିଟା ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ ବୋଲି ଦାବି କରିବା ପରେ ଗୀତାଙ୍କ ପିତା ଏବଂ ମୀନାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାମୀ ସୁଧାକର ୱାଗମେରଙ୍କର କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୋହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ୱାମୀ ସହିତ ରଙ୍ଗାବାଦ ନିକଟରେ ରୁହନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୀତାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ବେଳେ ମୀନାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ .ରି ଯାଇଥିଲା। ମୀନା କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଶ୍ରବଣ ଦୁର୍ବଳ ବୋଲି ଜିଟା କୌଣସି ଶବ୍ଦ ବୁଝିପାରିନଥିଲେ, ସେ କେବଳ ସଙ୍କେତ ଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସମ୍ଭବତ ଗୀତା ପାର୍ବନୀରେ ପହଞ୍ଚି ଅମୃତସରକୁ ସଚ୍ଚାଣ୍ଡ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଚଡି ିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଲାହୋର ସମ୍ୱାଟା ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଚଡି ଥିଲେ। । ଗୀତା ବର୍ତ୍ତମାନ ପାର୍ବନୀରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ମାସ ବିତାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମୀନା ଏବଂ ଶେଷର ବିବାହିତ ଝିଅ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷାତ କରନ୍ତି, ଯିଏ ମରାଠୱାଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ରୁହନ୍ତି।

ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୀତା ପହଲରେ ତାଲିମ ଗ୍ରହଣ ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି ସେଲଗାଓଁକାର କହିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଭାରତକୁ ପଠାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଭୁଲରେ ସେହି ଦେଶରେ ଶେଷ ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଗୀତା ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ମା ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମିଳିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱର୍ଗତ ଅବଦୁଲଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବିଲ୍କି ଏଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏଡି ୱେଲଫେୟାର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଚଳାଉଥିବା ତଥା ଗୀତାଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ସତ୍ତାର ଏଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ girl ିଅ ଶେଷରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ମା ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇଛି। “ସେ ମୋ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ସେ ମୋତେ ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ମାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ବିଷୟରେ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଜଣାଇଛନ୍ତି।” କରାଚିରେ ସେମାନଙ୍କର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆଶ୍ରୟ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ କରାଚିରେ ପାଇଥିଲୁ ସେତେବେଳେ ସେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article