28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଦୁବାଇର ଯାତ୍ରୀ କୁହନ୍ତି, ଭାରତୀୟ କଷ୍ଟମ୍ସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଘଣ୍ଟାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି .

Must read

ମହମ୍ମଦ ଇସମାଇଲ ଦୁବାଇ ଗସ୍ତରୁ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ କରିପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ହାତଗୋଡ଼ରେ୨୦୦,୦୦୦ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ – କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ କଥା ସେ ଜାଣିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଅଡେମର୍ସ ପିଗୁଏଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଥାଳିରେ ଥିଲା,୬ଟି ଖଣ୍ଡରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା | ଏହା ପରେ ଇସମାଇଲ ଦୁବାଇରେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ପରେ କୋଜିକୋଡେ ଦେଇ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଭାଟକାଲକୁ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ। ସେ କରିପୁର ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ କଷ୍ଟମ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବିମାନରୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ଘଟିଥିବା ଦୁ ଖଦ ଘଟଣାକୁ ମନେ ପକାଇ ଇସମାଇଲ କହିଛନ୍ତି, “ସେମାନେ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ଏହାକୁ ଘଣ୍ଟାରେ ଲୁଚାଇ ସୁନା ଚୋରା କାରବାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। “ଅଧିକାରୀମାନେ ଘଣ୍ଟାକୁ ଏକ କୋଠରୀରେ ନେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ହାତୁଡ଼ି ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ କିଛି ମିଳିଲା ନାହିଁ, ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ଘଣ୍ଟା ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ଏକ ଥାଳିରେ ରଖାଯାଇ ମୋ ପାଖକୁ ଫେରି ଆସିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ ଏକ ଶେଲ୍ ଚକିତ ଇସମାଇଲ୍ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘଣ୍ଟାକୁ ମୂଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଫେରାଇବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେମାନେ ତାହା ତାଙ୍କଠାରୁ ନେଇ ୫୦,୦୦୦ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ଖାଲିଜ ଟାଇମ୍ସ ଭାରତର କରିପୁର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ମାମଲା ମଧ୍ୟ କୋଜିକୋଡେରେ ଥିବା ଏକ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଦାଖଲ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ କଷ୍ଟମ୍ ର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ନିଆଯାଇଛି। ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଡେମର୍ସ ପିଗୁଏଟ୍ ଘଣ୍ଟା ଦୁବାଇରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଇସମାଇଲଙ୍କ ଭାଇ ଇବ୍ରାହିମଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଉପହାର ଥିଲା | “ଘଣ୍ଟା ମୋ ପରିବାରରେ ୨୦୧୭ ଠାରୁ ରହିଆସିଛି। ମୋ ଭାଇ ଏହାକୁ ୨୨୬,୦୦୦ ରେ କିଣିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହା ୬ ଟି ଅଲଗା ଖଣ୍ଡରେ ଅଛି |

ଏହି କାରଣରୁ ମୋତେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ମୋର ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଏକ ମୂଳ ରସିଦ ଅଛି, ଏବଂ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ୨୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ | ନା ସେମାନେ ସେହି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ମୂଳ ଘଣ୍ଟା ଫେରସ୍ତ କରନ୍ତି … ମୁଁ ଏକ ଘଣ୍ଟାରେ କେତେ ସୁନା ଚୋରା ଚାଲାଣ କରିପାରିବି? ଅଧିକାରୀମାନେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍। ” କୋଜିକୋଡେ ଭିତ୍ତିକ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ କେ.ଏମ ବଶୀର ଇସମାଇଲଙ୍କ ଦୁଖର ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। “ଏଭଳି ଦାମୀ ଘଣ୍ଟାରେ ବେଳେବେଳେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ସୁନା କିମ୍ବା ହୀରା ରହିବ | ସେମାନେ ଘଣ୍ଟା ଜବତ କରିଥାଇ ପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଦେୟ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଥିବେ କିମ୍ବା ଘଣ୍ଟାକୁ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ପେସାଦାର ଟେକ୍ନିସିଆନଙ୍କୁ ଡାକିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article