28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

କଡାପା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ରୟାଲାସିମା ଅଞ୍ଚଳର ଦୃଶ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ |

Must read

ବିଶାଖାପାଟନମ୍ : ଇସ୍ପାତ କାରଖାନାକୁ ଘରୋଇକରଣ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର କାଦପା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ ଉପରେ ତ୍ଵରିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ତଥା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଏହାର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଚୟନ କରିବେ | ୩ ଟି ଇସ୍ପାତ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସ୍ଥାପିତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର (ଗୋଆପ୍) ର ଷ୍ଟିଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାଗିଲି ଶାନ୍ ମୋହନ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଖାନାକୁ ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଯାହା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ | ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହି ମୋହନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଖାନା ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ବହୁ ପରୋକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ, ଯାହା ରୟାଲାସିମା ଅଞ୍ଚଳର ଦୃଶ୍ୟକୁ ବଦଳାଇବ |

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରୁ ଉଦ୍ଧୃତି: ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା କେବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ? ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର କଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି କାରଖାନାକୁ ଲାଭବାନ କରିପାରିବେ କି? ସରକାର ବ୍ୟବସାୟରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ଚଳାଇବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ | ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରିବା ସରକାରଙ୍କ ଚା ’କପ୍ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ତଥା ପରିଚାଳନାରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଆମେ ଜେଭି ପାର୍ଟନର ଭାବରେ ଏକ ଘରୋଇ ଷ୍ଟିଲ୍ ମେଜରରେ ଦଉଡି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ | ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଜେଭି ପାର୍ଟନର ଖୋଜିବାବେଳେ, ଆମେ ବୁଝିଲୁ ଯେ ଯଦିଓ ବେସରକାରୀ ଖେଳାଳିମାନେ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ, ତଥାପି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସ୍ଥିତିରେ ନଥିଲେ |

ଘରୋଇ ଖେଳାଳିମାନେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନେବାରେ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଜେଭି ପାର୍ଟନର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କିକଷ୍ଟାର୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନାରେ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଗ୍ରଭାଗର ଇକ୍ୱିଟି ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲୁ | ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସରକାର ୩୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନିଯୋଗ କରିବେ। ଜେଭି ପାର୍ଟନର କମିଶନ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ନିୟନ୍ତ୍ରଣକାରୀ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଲଗାଇବା ସହିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ୩୦୦୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗତ ମାସରେ, ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପ୍ରକଳ୍ପ ରୁ ପରିବେଶ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ପାଇଥିଲା | ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟିତ ୩୫୦୦ ଏକର ମଧ୍ୟରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର କାଦପା ଜିଲ୍ଲାର ସୁନାପୁରାଲା ଏବଂ ପେଡାନନ୍ଦଲୁରୁ ଗ୍ରାମରେ ୩,୧୪୮.୬୮ ଏକର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଆମେ ୩୭୦ ଏକର ବାଲାନ୍ସ ହାସଲ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛୁ |

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆମେ କୌଣସି ଆହ୍ .ାନ ଦେଖୁନାହୁଁ | କାରଖାନାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ। କଞ୍ଚାମାଲ କିଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାତୀୟ ଖଣିଜ ବିକାଶ ନିଗମ ସହିତ କୁ ବାର୍ଷିକ ୫ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଲୁହାପଥର ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ସାଇଟ୍ କୁ ୬୭ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ 9 କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଚାରି ଲେନ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଜାରି କରିସାରିଛୁ | ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସାଇଟରେ ଟପୋଗ୍ରାଫିକ୍ ସର୍ଭେ ଏବଂ ଜିଓ-ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଶେଷ କରି ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି କାରଖାନା ପାଇଁ ଗଣ୍ଡିକୋଟା ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ୨ ଟିଏମସି ଜଳ ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ରେଳ ଇଣ୍ଡିଆ ବୈଷୟିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସେବା ଲିମିଟେଡ୍ ନିକଟସ୍ଥ ଷ୍ଟେସନ ସହିତ ରେଳ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଡିଆରପି କରୁଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article