28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ନାଗରିକ ପ୍ରଶାସନ ୱାର୍ଡ ସ୍ତରରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରୁଛି ।

Must read

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୧,୦୮୬ ଜଣ ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ସହରରେ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ କୋଭିଡ -୧୯ ବୃଦ୍ଧି ପୁଣେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ (ପିଏମସି) କୁ ଭୟଭୀତ କରିଛି। ଗୋଟିଏ ମାସ ପୂର୍ବରୁ, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେବଳ ୧୦୦ ନୂତନ ରୋଗୀ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ସହରରେ ପ୍ରଥମ ରୋଗୀ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାର ପାଞ୍ଚ ମାସ ପରେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୮ ରେ ପିଏମସି ପ୍ରଥମେ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଥିଲା ​​| ମାତ୍ର ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧୦୦ରୁ ୧୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୧୦ ଗୁଣା ଜମ୍ପ ଅସୁବିଧାଜନକ ଅଟେ | “କୋଭିଡ୍ -୧୯ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦୦ ରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପାଞ୍ଚ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା।

ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ସହରରେ କଡା ତାଲା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରେ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା | ତଥାପି, ଯେଉଁ ବେଗରେ ଏହା ବ୍ୟାପିଛି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ସେତେଟା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ପ୍ରସାର କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ବୋଲି ସହକାରୀ ମେଡିକାଲ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୀବ ୱେୱେର କହିଛନ୍ତି। । ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୫ ପ୍ରତିଶତ ପାଖାପାଖି ଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଜଣେ ନାଗରିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ବର୍ତ୍ତମାନ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ଅନେକ ସଚେତନତା ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ସମ୍ଭବତ ଅତି କମରେ ୭୦% ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଘରୋଇ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ନାଗରିକ ପ୍ରଶାସନକୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା ଏହା ଶଯ୍ୟା ପରିଚାଳନାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଗତ ବର୍ଷ ମହାମାରୀର ଶିଖରରେ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ନାଗରିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ନାଗରିକ ପ୍ରଶାସନ ୱାର୍ଡ ସ୍ତରରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରୁଛି। ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବା ଏବଂ ଅତି କମରେ ୨୦ ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବା ଏକ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏକ ମାଇକ୍ରୋ-କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୫ ଟି ୱାର୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଇକ୍ରୋ-କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article