28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ନୂତନ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସିଏମ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

Must read

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ: ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ରାୱତଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ। ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟ୍ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିଧାନସଭା ପାର୍ଟି ବୈଠକ ପରେ ବିଦାୟୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ରାୱତ ତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରାୱତ ଜଣେ ବିଜେପି ସାଂସଦ ଏବଂ ୨୦୧୩-୧୫ ମସିହାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ ଏବଂ ଅତୀତରେ ରାଜ୍ୟର ଜଣେ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ନୂତନ ଭାବେ ଗଠିତ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ସେ ୨୦୦୭ ରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସଦସ୍ୟତା ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

୨୦୧୨ ରେ, ସେ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟ (ବିଧାୟକ) ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୩ ରେ ସେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଶାସନକୁ ନେଇ ବିଜେପିରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ରାୱତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଏହା ଘଟିଛି। ଇସ୍ତଫା ଦେବାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରାୱତ କହିଛନ୍ତି: “ୟେ ସାମୁହିକ୍ ନିର୍ବାଣ ହୋଟା ହ ଇସ୍କା ବାହୁଟ୍ ଆଚା ଜବାବ ଆପକୋ ଦିଲ୍ଲୀ ଜାନା ପାଡେଗା ଉସ୍କେ ଲିଏ (ଏକ ସାମୂହିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବାକୁ ପଡିବ)। ” ବିଜେପି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରାୱତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ବିରୋଧରେ ବଢୁଥିବା ଅସନ୍ତୋଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଦଳ ଅବଗତ ଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରମଣ ସିଂ ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଦୁଶାନ୍ତ ଗୌତମଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୭, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ବିଧାୟକ, ଆରଏସଏସ ନେତା ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ସେମାନେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଂ ଏବଂ ଗୌତମଙ୍କୁ ଦେହରାଡୁନ୍ ପଠାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ରାୱତଙ୍କୁ ହଟାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article