28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

କଂଗ୍ରେସ ନିର୍ବୋଧ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି .

Must read

ହରିୟାଣା ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ଲାଇଭ ନ୍ୟୁଜ୍ ଅପଡେଟ୍ସ: ହରିୟାଣା ବିଧାନସଭା ବୁଧବାର ଦିନ ଶାସକ ବିଜେପି-ଜେଜେପି ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ରେ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବାଚସ୍ପତି ଜିଆନ ଚାନ୍ଦ ଗୁପ୍ତା ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ୯୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟରଙ୍କ ଆରାମଦାୟକ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ତାଙ୍କ ସରକାରକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଶାସକ ଦଳକୁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଉଦ୍ୟମ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ତିନୋଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚାଷ ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା କୃଷକଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୈତିକ ମାଇଲେଜ୍ ଲାଭ କରିବ। ବିଧାନସଭାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୮୮ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ଶକ୍ତି ଅଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ଶାସକ ଦଳ କ୍ଷମତାରେ ରହିବାକୁ ୪୫ ଭୋଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଏହାର ୫୦ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ୪୦ ଟି ଏବଂ ଜେଜେପି୧୦ ରହିଛି – ଏହି ଗତିକୁ ସହଜରେ ବନ୍ଦ କରି ପାରିବେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସରେ ୩୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି।୭ ଜଣ ସ୍ଵାଧୀନତାବାଦୀ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାବେଳେ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ହରିୟାଣା ଲୋହିତ ପାର୍ଟିର, ଯିଏକି ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ ହୁଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ “କେଉଁ ବିଧାୟକ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ କେଉଁ ବିଧାୟକ କୃଷକଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇବ।” ହରିୟାଣା ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଦେଇଥିବା ଏହି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅସ୍ଥିର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ୯୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଗୃହରେ ବିଜେପି-ଜେଜେପି ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ଆରାମଦାୟକ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଶାସକ ଦଳକୁ ଲଜ୍ଜା ଦେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ତିନୋଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୈତିକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଅର୍ଜନ କରିବ | ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ ହୁଡା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ବିଜେପି-ଜେଜେପି ମିଳିତ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଏକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବେ।

ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଦିନ ମାର୍ଚ୍ଚ ତାରିଖରେ ସେ ବିଧାନସଭାରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ବାଚସ୍ପତି ଜିଆନ ଚାନ୍ଦ ଗୁପ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକସଭାର ଏକାକୀ ସଦସ୍ୟ ଅଭୟ ଚୈତନ୍ୟ କୃଷକଙ୍କ ସହ ଏକତାରେ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବିଧାନସଭାର ୮୮ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଶକ୍ତି ରହିଛି ଏବଂ ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ଚୌଧିରି ଅଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଶାସକ ଦଳକୁ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପାଇଁ ୪୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଯାହା ୫୦ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ମିଳିତ ମ (୍ଚ (ବିଜେପି ୪୦ ଏବଂ ଜେଜେପି ୧୦) ସହଜରେ ହାସଲ କରିପାରିବ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସରେ ୩୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ୭ଜଣ ସ୍ଵାଧୀନତାବାଦୀ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାବେଳେ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ହରିୟାଣା ଲୋହିତ ପାର୍ଟିର, ଯିଏକି ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ଯ ବ୍ୟବହାର କରି। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ, ବୁଧବାର ଦିନ ଗୃହରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଉପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ବିଜେପି, ଜେଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନିଜ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଚାବୁକ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଚାବୁକ ପ୍ରଦାନ କରି ହରିୟାଣା ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପିର ମୁଖ୍ୟ ଚାବୁକ କାନୱାର ପାଲ କହିଛନ୍ତି, “ବିଧାନସଭାର ଚଳିତ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଦଶମ ଦିନରେ ବିଜେପିର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ନେତାଙ୍କ (ଗୃହର) ବିନା ଅନୁମତିରେ ସେମାନେ ଚାମ୍ବର ଛାଡିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧାନସଭା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବିଭାଜନ / ଭୋଟ୍ ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ”| ଜନନାକ ଜନତା ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଚାବୁକ ଅମରଜିତ ଧଣ୍ଡା ତାଙ୍କ ଦଳର ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଚାବୁକ ପ୍ରଦାନ କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ସମସ୍ତ ଜେଜେପି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ବିରୋଧୀଦଳ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭାରେ ଅଣାଯିବ।

ତେଣୁ ଜେଜେପିର ଦିନସାରା ଗୃହରେ ସକାରାତ୍ମକ ଭାବେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଆନ୍ଦୋଳନ ବିରୋଧରେ ସରକାରଙ୍କ ଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଭରତ ଭୂଷଣ ବଟ୍ରା ଚାବୁକ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। “ ର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରେ ଗୃହର ବ୍ୟବସାୟରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବ ନାହିଁ। ମୁଁ ଚାବୁକ ଦେଉଛି, ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତୁମର ଉପସ୍ଥିତି ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଏବଂ କୌଣସି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଭୋଟ୍ କୁ ସମର୍ଥନ କରିବ | ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନେତାଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଗୃହ ଛାଡିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ଚାବୁକ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article