28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷମା ମାଗିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମୋହନ ଚାନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ କୋର୍ଟ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଅପରେଟିଭ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ୨୦୦୮ ରେ ବାଟଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟର ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ କଂଗ୍ରେସ, ମମତା ଦିଦି ଏବଂ ବଟଲା ହାଉସ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତେ କାହିଁକି ଚୁପ୍ ରହିଛନ୍ତି? ବଟଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟର ମାମଲାରେ ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିଥିବାରୁ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଏବଂ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀର ମନୋବଳକୁ ଏକ ବଡ଼ ଟକା ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ କହିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ, ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଛୋଟ ରାଜନୀତିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଉଠି ନ ଥିବାରୁ ବିଜେପି ଅଗ୍ରଣୀ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛି।

ବଟଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟର ସମୟରେ ଜଣେ ସଜ୍ଜିତ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି କୋର୍ଟ ଜଣେ ଆଇଏମ ଅପରେଟିଭ୍ଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷମା ମାଗିବେ କି? ” ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଥାଇପାରେ ବୋଲି ବଲଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ମନୋବଳକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ତଥା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ସମର୍ଥନ ଦେବା ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଡିଜାଇନ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ସମର୍ଥନ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବାଟଲା ହାଉସ୍ ଘଟଣାର ସତ୍ୟତା ଉପରେ ଗୁରୁତର ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସଚେତନ, ସୁଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ କାହିଁକି ଗୋଟିଏ ସ୍ୱରରେ କହିପାରିବେ ନାହିଁ? ୨୦୦୮ ମସିହାର ବଟଲା ହାଉସ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ କୋର୍ଟ ଭାରତୀୟ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରିଜ ଖାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଏନକାଉଣ୍ଟର ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମୋହନ ଚାନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟାଇଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ ସେସନ୍ସ ଜଜ୍ ସନ୍ଦୀପ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଦ୍ଵ।ରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରମାଣ ଯଥାର୍ଥ ସନ୍ଦେହରେ ମାମଲାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି। ପିଟିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜଜ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଠିକ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ଆରିଜ୍ ଖାନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ ପୋଲିସ୍ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ। ଅତିରିକ୍ତ ଅଧିବେଶନ ବିଚାରପତି ସନ୍ଦୀପ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି, “ଖାନ, ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ସହିତ, ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗଭୀର ଆଘାତ ଦେଇଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଏବଂ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଏମସି ଶର୍ମାଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।” ଜଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ ହେଡ କନଷ୍ଟେବଳ ବଲୱନ୍ତ ସିଂ ଏବଂ ରାଜବୀର ସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଘାତ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେକର୍ଡରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମାଣ ଏଥିରେକୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ସମସ୍ତ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ସନ୍ଦେହଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ସମୟରେ ଦଣ୍ଡର ପରିମାଣ ଉପରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି କରିବେ।

ଏହାସହ ପୀଡିତାଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଖାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଦକ୍ଷତା ଜାଣିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯, ୨୦୦୮ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ସେଲ ଜାମିଆ ନାଗରର ବଟଲା ହାଉସରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇଜଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଭାରତୀୟ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍ପେଶାଲ ସେଲର ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଶର୍ମାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଖାନ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୨୦୦୮ ସିରିଏଲ ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ୨୦୧୩ ରେ, ଜଣେ ଶାହାଜାଦ ଅହମ୍ମଦ, ଯିଏ କି ଖାନଙ୍କ ସହ ବାଟଲା ହାଉସ ଗୁଳିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇ ସହଯୋଗୀ ଆତିଫ ଆମିନ ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସାଜିଦଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଜଣେ ତୃତୀୟ ମହମ୍ମଦ ଆଇଆଫଫଙ୍କୁ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ଅଧିକାରୀ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମୋହନ ଚାନ୍ଦ ଶର୍ମା ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଜମଗଡର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୮ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ସେଲ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ବ୍ୟତୀତ ଜୟପୁର ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଭଳି ସହରକୁ ଏକାଧିକ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୧୬୫ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଇଣ୍ଟରପୋଲ ରେଡ କର୍ଣ୍ଣର ନୋଟିସ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ଉପରେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article