28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଋଷ ଭାରତକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଶାନ୍ତି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଦିଲ୍ଲୀ ଆଣିଛି।

Must read

ଆମେରିକା: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ରୋଡମ୍ୟାପ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଭାରତ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି ଦେଶ ସହ ଶେଷରେ ଟେବୁଲରେ ଅଛି। ୱାଶିଂଟନ୍ ଦ୍ଵରା ଏହି ଯନ୍ତ୍ର କୌଶଳ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେପରିକି ମସ୍କୋ ଏକ ଯୋଜନା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯାହା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ବାହାରେ ରଖିଛି। ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମସ୍କୋ ଏବଂ ବେଜିଂ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ନିକଟତରତା ମଧ୍ୟରେ ଋଷର କଥାବାର୍ତ୍ତା କାରୀମାନେ ଋଷ, ଚୀନ୍, ଆମେରିକା, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଇରାନ ଟେବୁଲରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋଧହୁଏ ପାକିସ୍ତାନର ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଭାରତ କେବେ ଚାହିଁ ନଥିଲା। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ରୋଡମ୍ୟାପର ଅଂଶ ହୁଅନ୍ତୁ | କିନ୍ତୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଟେବୁଲକୁ ଯିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସ୍ଵାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ … ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଗତିର ଚାବି ରହିବ। ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏହି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ସ୍ଥିର କରିବାରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛି – ବିଶେଷ କରି ଆତଙ୍କବାଦ, ହିଂସା, ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ଏବଂ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଉପରେ। ଭାରତର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେଉଛି ଯେ ଏହା ଏକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମାଲିକାନା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାହୁଁଛି କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ବାସ୍ତବତା ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିମାନେ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି। ଦ୍ଵାର ପ୍ରଥମେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶ୍ରାଫ ଘାନି ଏବଂ ଜାତୀୟ ସମନ୍ୱୟ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ ଆମେରିକା, ଭାରତ, ଋଷ, ଚୀନ୍, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଇରାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅଧୀନରେ ଏକ ଆଞ୍ଚଳିକ ସମ୍ମିଳନୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଏକ “ଏକୀକୃତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ” ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ,

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ରବିବାର ଦିନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଜଲମାଇ ଖାଲିଲଜାଦ ଉପରେ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ଆମେରିକାର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଦୂତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଫୋନ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ଏହା ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା | ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର କୂଟନୈତିକ ସ୍ପେଡୱର୍କ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଦୋଷ୍ଟମଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଆଲୋଚନାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା; ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅବଦୁଲ୍ଲା (ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଚ୍ଚ ଶାନ୍ତି ପରିଷଦର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍) ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନେତା ଅଟା ମହମ୍ମଦ ନୁରଙ୍କ ଦ୍ଵାରାଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଏନଏସଏ ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଏକ ଶାନ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ କାବୁଲର ରାଜନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଇରାନ ସହ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଯୋଗଦାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରବେଶ ଭାବରେ ଚାବାହର ବନ୍ଦରର ବିକାଶରେ ଏହାର ରଣନୀତିକ ବିନିଯୋଗ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ବୋଲି ଏକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସହିତ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ନେଇ ଇସଲାମାବାଦକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଟେବୁଲରେ ଏକ କାରଣ ହେବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article