28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଗଞ୍ଜାମରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା |

Must read

ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ବସ୍ତି ଏବଂ ୧୮ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ୟୁଥ୍ ଫର ସୋସିଆଲ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟକିଶୋର ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକ ତୃଣମୂଳ ସଂଗଠନ ଆଜି ୨୦୨୧ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖ ଦିନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଥିବା ସମାଜରେ “ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ” ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ବରହମପୁର ସହର ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଖଲିକୋଟ, ପୁରସୋଟାମପୁର ଏବଂ କାବିସୁରିଆନଗର ପରି ୩ ଟି ବ୍ଲକର ୧୮ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ | ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ୧୨୩୫ ରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ | ଏହି ବର୍ଷର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଇଁ ଥିମ୍ ହେଉଛି | ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ “ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱ ହେଉଛି ଏକ ସଚେତନ ଜଗତ, ଏବଂ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ” |

ଏହି ବର୍ଷ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆମକୁ ଅଟକାଇ ରଖିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ବାଛି ପାରିବା ଏବଂ ଭଲ ସହଯୋଗୀ ହୋଇପାରିବା | ଏହି ଅବସରରେ, ଶ୍ରୀ ସିସର୍କାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ତାଙ୍କର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ କହିଥିଲେ ଯେ “ମହିଳାମାନେ ସମାଜରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସଶକ୍ତିକରଣ | ଏହା ହେଉଛି ଆମ ସମାଜର ସଶକ୍ତିକରଣ | ଲିଙ୍ଗ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଜାତିସଂଘର ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି। ଖଲିକୋଟ ବ୍ଲକର ବାଦିନୁପାଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ବର୍ତ୍ତମାନର ସରପଞ୍ଚ ଶ୍ରୀ ବାସୁଦେବ ରାଉତ ଭେଦଭାବ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନ ଅଧିକାର ଏବଂ ଘରୋଇ ହିଂସା ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀମତୀ ଟି। ସାବିତ୍ରୀ ଦେବୀ ନୁଆଗୋନ୍ ହାଇସ୍କୁଲ୍ କହିଛି ଯେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଲିଙ୍ଗ ବେତନ ବ୍ୟବଧାନକୁ ଦୂର କରିବା, ମହିଳାଙ୍କ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଯତ୍ନ ଏବଂ ଘରୋଇ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ଵୀକୃତି ଦେବା ଏବଂ ନେତୃତ୍ୱରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ବ୍ୟବଧାନକୁ ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଶ୍ରୀମତୀ ଚାବି ବାରିକ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଶ୍ରୀମତୀ ବରହମପୁର ଛକରୁ ଶ୍ରୀମତୀ ଜୁନୁ ପାଦୀ ଏବଂ ପୁରୁଣା ଲାନଜୀପାଲ୍ଲୀ ଗୌଡବନ୍ଧ ଗଳିର ଶ୍ରୀମତୀ କାଲପାନା ନାହରୀ ଜୀବନର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ନେଇଥିବା ଆହ୍ .ାନ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ଆଜିର ଉତ୍ସବ ହେଉଛି ସେହି ସମସ୍ତ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ନ୍ୟାୟ ନୀତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ତଥା ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ, ପରିବାରରେ ଏବଂ ସମାଜରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବେରହମପୁରର ୨୦ ଟି ବସ୍ତିରେ ଥିବା କିଶୋରୀ ଶକ୍ତି କିଶୋର କ୍ଲବ୍ର ମହୀଲା ଆଦିକର ମଞ୍ଚ ସଦସ୍ୟ ତଥା କିଶୋରମାନେ ମଧ୍ୟ ଥିମ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଲିଙ୍ଗଗତ ଭୂମିକା ଉପରେ ସନ୍ତୁଳନ, ଘରୋଇ ହିଂସା ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ଜୁହୁ ନାହକ, ଶାନ୍ତି ନାହକ, ଗୀତା ବିସୋଇ, ଗୀତାଞ୍ଜଳି ବେହେରା ପରି ମହିଲା ଆଦିକର ମଞ୍ଚ ସଦସ୍ୟମାନେ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମଧୁସମିତା ପାଟ୍ରା, ସୁରପ୍ରିୟା ମାର୍ଗ, ଇପ୍ସିତା ସୁର, ରବି ନାରାୟଣ ବେହେରା, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବାଦତି, ବିରଜ କୃଷ୍ଣ ଉପାଧ୍ୟାୟ, ସ୍ମୃତିଶ୍ରୀ କୁମାରୀ, ଜୟଶ୍ରୀ କୁମାରୀ ପାଟ୍ରା ଏବଂ ସିବାନୀ ଦାସ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସହଜ କରିଥିଲେ। ଯୁବ ବିକାଶ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ବିକାଶର ଚନ୍ଦନ କୁମାର ସାହୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ଗଞ୍ଜାମରେ ସମଗ୍ର ଉତ୍ସବକୁ ସଂଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article