28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଜିଲ୍ଲା ନିବେଶ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏଜେନ୍ସି ଗଠନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ “ଜିଲ୍ଲା ବିନିଯୋଗ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏଜେନ୍ସି” ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏବଂ ରେଖା ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ସଦସ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ବିନିଯୋଗ ସୁବିଧା, ପ୍ରକଳ୍ପ ମନିଟରିଂ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟରଙ୍କୁ ଏକ ବୃତ୍ତିଗତ ଦଳ ସମର୍ଥନ କରିବେ | ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗରେ ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଦ୍ୟୋଗିକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଦୃଢ ଼ ସୁବିଧା ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଶୀଘ୍ର ବିକାଶ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଭୂମିକା ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ତ୍ୱରିତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ସକ୍ଷମ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଗୁରୁତ୍ୱ ହାସଲ କରୁଛି | ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଠାରେ ଡିପିଏସ୍ ରଖାଯିବ | ର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବ: ଉ: ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ସମୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧାଜନକ ଏବଂ ହସ୍ତଗତ କରିବା | ବି ବୃହତ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା | ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଥାନୀୟ ଶକ୍ତିକୁ ବିନିଯୋଗ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ | . ନିବେଶକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା | ଦ୍ରୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ପାଇଁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି |

ପ୍ରମୁଖ ସଡକ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବା ଯାହା ଶିଳ୍ପାୟନ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହେବ | ଗୁଡିକ ର ଏକ ବିସ୍ତାରିତ ବାହୁ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବ | ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ବୃହତ ତଥା ଏମଏସଏମଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାପନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାରେ ଏକ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ | ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବ୍ୟବସାୟିକ ପରିବେଶକୁ ଏକ ମହତ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥାନୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରର ଏକକ ୱିଣ୍ଡୋ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଅଥରିଟି ଦ୍ଵରା ଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ ଏବଂ ନିବେଶକଙ୍କ ମତାମତ ଆଧାରରେ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକର ବାର୍ଷିକ ମାନ୍ୟତା ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article