28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଭୁବନେଶ୍ବର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରେ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସଫ୍ଟୱେୟାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାର୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଦେଶ ତଥା ରାଜ୍ୟରୁ ସଫ୍ଟୱେର୍ ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଭିନ୍ନ ଧ୍ୟାନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ବୃହତ ସକ୍ଷମକାରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ୨୦୨୧ ପାଳନ କରିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଡକ୍ଟର ଓମକର ରାୟ, ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଏସଟିପିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ତଥା ଏସ୍। ସୁସ୍ମିତା ବାଗଚି, ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୋ ସ୍କୁଲ, ଓଡିଶା, ପଦ୍ମ ଶ୍ରୀ ଶାନ୍ତି ଦେବୀ, ଏସ୍। ରେଖା ଲୋହାନି, ଆଇପିଏସ୍, ଆଡଲ୍ | ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହକୁ ଅନୁଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଅତିଥି ଭାବେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଡକ୍ଟର ଓମକର ରାୟ, ଡିଜି, ଏସଟିପି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ଶିଳ୍ପ ଲିଙ୍ଗଗତ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିକୁ ଉଚ୍ଚ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛି କାରଣ ମହିଳାମାନେ ସମୁଦାୟ ଆଇଟି କର୍ମଶାଳାର ୩୫% ଗଠନ କରୁଛନ୍ତି।

ମହିଳାମାନେ ଆମର କର୍ମଶାଳାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ, ଏବଂ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଶିଳ୍ପର କ୍ରମାଗତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମର୍ଥ୍ୟ କାରକ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ ଯାହା ଏକ ଉତ୍ସବର ବିଷୟ | ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ସୁସ୍ମିତା ବାଗଚି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ମୋ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାହା ଦ୍ଵରା ବାଳିକା ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଏବଂ ସୁବିଧା ଉପରେ ଏକ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇପାରିବେ | ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଶାନ୍ତି ଦେବୀ ଅପରାଧର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଉପରେ ଦୁ l ଖ ପ୍ରକାଶ କରି ପୁରୁଷଙ୍କ ନାରୀ ପ୍ରତି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପାରାଦୀପ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ବୁଝାମଣା ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବା ଉଚିତ୍। ସେ ଅନେକ ଘଟଣାର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମତ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ପୁରାଣ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି | ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସଟିପି-ଭୁବନେଶ୍ୱର ଶ୍ରୀ ମାନସ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଧାରାରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ଚେହେରା ବଦଳି ଯାଇଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଭୂମିକା ବ୍ରେଡ ବେକର୍ସରୁ ରୁଟି ରୋଜଗାରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ରେଖା ଲୋହାନି, ଆଡଲ୍ | ପୋଲିସର କମିଶନର ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମାଜର ପୁରୁଷଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ମନୋଭାବ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ସ୍ତରୀୟ ଖେଳ କ୍ଷେତ୍ର ଆହ୍ .ାନ କରିଥିଲେ। ମହିଳା କେନ୍ଦ୍ରିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହ କାରବାର କରୁଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିଗୁଣ ମାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ, ଶ୍ରୀମତୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଗିରି ଏବଂ ଶ୍ରୀମତୀ ଶ୍ରୀମତି ବଦ୍ରାଙ୍କ ଦୁଇ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଓଡିଶାର ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁମାନେ ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଦୃତା ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇଥିଲେ। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଅଧିବେଶନ ପରେ ବୈଷୟିକ ଅଧିବେଶନ ପରେ ଟିସିଏସ୍‌ର ଶ୍ରୀମତୀ ସରିତା ମିଶ୍ର, ଆଇବିଏମର ଶ୍ରୀମତୀ ପ୍ରତୀଭା ମହାପାତ୍ର, ଶ୍ରୀମତୀ ସୁମୋନା କରଜୀ ମିଶ୍ର, ଶ୍ରୀମତୀ ସୁମୋନା ମିତ୍ର ଏବଂ ଡରୁଚି ମିତ୍ତଲଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ କେତେକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଚ୍ୟାଲେଜର ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ସଫଳତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଅଭିଜ୍ତା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ | ନର୍ଟୁଟାଙ୍ଗାନାର ଶ୍ରୀମତୀ ପୁଷ୍ପ ମିଶ୍ର ଏକ ଚମତ୍କାର ଓଡ଼ିଶୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ | ଏଥିରେ ଶହେରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଲିଡ୍ ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍, ଲେଡି ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଲେଡି ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋପ୍ରେନେର୍ ପାର୍କ (ଇପି) ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲେଡି ଇନକ୍ୟୁବେଟ୍ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

.

.

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article