28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ନାବାର୍ଡ ଓଡିଶା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା .

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ନାବାର୍ଡ ଓଡିଶା ଆର, ଭୁବନେଶ୍ଵର ୦୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ‘ମହିଳା ନେତୃତ୍ୱ: ଏକ କୋଭିଡ -୧୯ ବିଶ୍ଵରେ ସମାନ ଭବିଷ୍ୟତ ହାସଲ କରିବା’ ଥିମ୍ ସହିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମାନ୍ୟବର ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ଗଞ୍ଜାମ ଏସ୍। ର ଆସ୍କା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ସାଂସଦ। ପ୍ରମିଲା ବିସୋଇ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଏବଂ ଅତିଥି ସମ୍ମାନ ସମ୍ମାନ ଏସ୍। ମଧୁସମିତା ସାହୁ, ଆଇଏଏସ୍ ଏବଂ ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ, ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ସରକାରୀ ଓଡିଶାର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ମହିଳା ମାଇକ୍ରୋ ଉଦ୍ୟୋଗୀ | ବାଲାସୋର, ଭଦ୍ରକ, କଟକ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଜଗତ୍ସିଂହପୁର, ଜଜପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଖୋର୍ଧା, ନୟାଗଡ଼ ଏବଂ ପୁରୀ ଯେଉଁମାନେ ନିଜକୁ ‘ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏଜେଣ୍ଟ’ରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମାଜର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ନାବାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲେ ଶ୍ରୀ ନ ଉଦୟ ଓଡିଶା ଆର, ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜର ଶ୍ରୀ ସି ଉଦୟ ଭାସକର ଏହି ଦିନର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାକୁ ଆଲୋକିତ କରି ସ୍ଵୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ନାବାର୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ସହାୟତା ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। , ମିଳିତ ଦାୟିତ୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଗଠନ, ସାନିଟାରୀ ସାକ୍ଷରତା ଅଭିଯାନ, ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଅଭିଯାନ ଇତ୍ୟାଦି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମହିଳା / ଉଦ୍ୟୋଗୀ / କୃଷକ ଇତ୍ୟାଦି ଋଣର ମାତ୍ରା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦ୍ଵ।ରା ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପାରିଶ୍ରମିକ ପ୍ରାପ୍ତ ଜୀବିକା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପରିବାରର ଆୟକୁ ଦ୍ଵିଗୁଣିତ କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ନାବାର୍ଡ ୩୦୦୦ ମାଇକ୍ରୋ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ବିକାଶ କରିବ ଏବଂ ୧୫୦୦୦ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ବିସ୍ତାର କରିବ। ମଧୁସମିତା ସାହୁ, ଆଇଏଏସ୍ ଏବଂ ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ, ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ଜଳବାୟୁ ସ୍ଥାୟୀ କୃଷି ପାଇଁ ଓଡିଶା ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ , ସବୁଜ ଜଳବାୟୁ ପାଣ୍ଠି (ଜିସିଏଫ୍), ଜାତୀୟ ହାଇଡ୍ରୋଲୋଜି ପ୍ରକଳ୍ପ ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ଅସମାନତା /

ଭିନ୍ନତା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ ସର୍ବଶେଷ ଅଂଶୀଦାର କରିଛନ୍ତି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜ ସର୍ବଦା ମହିଳାମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା, ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରତି ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିବା ଉଚିତ୍। ଗଞ୍ଜାମର ଆସ୍କା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ମାନ୍ୟବର ସାଂସଦ ପ୍ରମିଲା ବିସୋଇ ତାଙ୍କ ଭାଷଣ ଏବଂ ଗୀତରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ସେ ସାଂସଦ ହେବା ପାଇଁ ର ସଦସ୍ୟ ହେବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ | ସମାଜର ସେବା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଦୃଢ ସଂକଳ୍ପ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ସମର୍ଥନ ଉପରେ ସେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଜନତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇବାରେ ନାବାର୍ଡ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ସେ କେବଳ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ, ତଥାପି ସମାଜ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସେବା ପ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରସବ ସମୟରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ, ପରିମଳ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏଜେଣ୍ଟ, ମାଇକ୍ରୋ-ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ଏବଂ ରୁ ସେମାନେ ପାଇଥିବା ସମର୍ଥନ ବିଷୟରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଥିଲେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article